ارتش لبنان شهروند ربوده‌شده سعودی را آزاد و ربایندگان را دستگیر کرد

وزیر کشور لبنان اعلام کرد که تلفن همراه فرد ربوده شده، در بیروت رصد شد اما شایعات در خصوص رصد سیگنال تلفن در جاده منطقه بقاع یا ضاحیه (حومه جنوبی بیروت) را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو روز پس از ربوده شدن شهروند سعودی در بیروت، ارتش لبنان از آزادی این شهروند خبر داد.

ارتش لبنان، سه‌شنبه 9 خرداد در بیانیه کوتاه خود اعلام کرد که نیروهای امنیتی توانستند «مشاری المطیری»، شهروند ربوده شده سعودی را طی عملیاتی ویژه در مرز لبنان و سوریه آزاد کنند.

در بیانیه ارتش لبنان در «توییتر» تاکید شد که شماری از عوامل این آدم‌ربایی نیز دستگیر شدند.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان هم بلافاصله به ارتش به خاطر اقدام برای آزادسازی شهروند سعودی و دستگیری عوامل این ربایش تبریک گفت.

میقاتی بار دیگر بر لزوم کنترل اوضاع امنیتی و جلوگیری از تهدید علیه امنیت مردم لبنان و اتباع مقیم در این کشور تاکید کرد.

او عزم مقامات لبنانی برای بازگرداندن همه اتباع عرب به کشور و جلوگیری از هرگونه تهدیدی علیه آنها، همچنین ممانعت از استفاده از خاک لبنان به عنوان نقطه آغاز برای هرگونه اقدامات ضد امنیتی علیه کشورهای عربی را مورد تاکید قرار داد.

رصد تلفن فرد ربوده‌شده

بسام مولوی، وزیر کشور لبنان شب گذشته در گفت‌وگو با «العربیه» تاکید کرد که نیروهای امنیتی، پرونده شهروند ربوده شده سعودی را پیگیری می‌کنند. او افزود که این جنایت بر روابط لبنان با کشورهای دوست و برادر عربی، تاثیری منفی می‌گذارد.

مولوی در این مصاحبه توضیح داد که تلفن همراه فرد ربوده شده، در بیش از یک منطقه در بیروت رصد شد، اما شایعات قبلی در خصوص رصد سیگنال تلفن در جاده منطقه بقاع یا ضاحیه (حومه جنوبی بیروت) را تکذیب کرد.

منابع «العربیه» پیشتر گزارش داده بودند که نام این شهروند سعودی که در خطوط هوایی سعودی کار می‌کند، «م.م» است که آخرین بار در نزدیکی مجتمع «البیال» در مرکز بیروت دیده شده است.

باج 400 هزار دلاری

به گفته این منابع، شهروند سعودی سحرگاه یکشنبه در حالی که با خودروی شخصی به سمت خانه خود در عرمون می‌رفت، ربوده شد.

خانواده شهروند ربوده شده سعودی، تماسی را از تلفن او دریافت کردند که طی آن، ربایندگان در ازای آزادی وی، 400 هزار دلار درخواست کردند.

سفارت سعودی در لبنان نیز شامگاه سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که خانواده یک شهروند که سحرگاه یکشنبه 28 مه 2023 ارتباطش با آنها قطع شده، با سفارت تماس گرفته‌اند.

اگرچه این حادثه، اولین مورد از این دست به‌ویژه با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی لبنان نیست، ولی این کشور به ندرت طی سال‌های اخیر، شاهد ربوده شدن اتباع عرب یا خارجی بوده است.

روابط سعودی و لبنان دو سال پیش، شاهد تنش‌هایی بود و ریاض در 29 اکتبر 2021 تصمیم گرفت، ولید البخاری، سفیر خود را برای رایزنی فراخوانده و سفیر لبنان در سعودی را اخراج کند. همزمان، سعودی از شهروندان خود خواسته بود برای حفظ امنیت خویش به بیروت سفر نکنند.

سفرای دو کشور در آوریل سال 2022 به محل خدمت خود در بیروت و ریاض بازگشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید