مشاور امنیت ملی عراق به تهران سفر کرد

ایران و ترکیه با حملات مکرر هوایی، موشکی و توپخانه‌ای نیروهای کُرد مخالف حکومت‌های این دو کشور را در اقلیم کردستان عراق هدف قرار داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق در راس هیئتی امنیتی راهی تهران شد و با علی‌اکبر احمدیان، دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد.

خبرگزاری «ایسنا» با انتشار این خبر افزود که این هیئت امنیتی به دستور محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق راهی ایران شده است.

همچنین رسانه‌های ایران به نقل از احمدیان نوشته‌اند که او خواستار پایان دادن هرچه سریع‌تر به حضور گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کُردستان عراق و تضمین امنیت مرزهای مشترک با اقلیم شمال عراق شده است.

همزمان، در بیانیه مشاور امنیت ملی عراق آمده است که هدف از این سفر، بررسی اقدامات انجام شده برای کنترل مرزهای ایران و عراق در چارچوب توافقنامه امنیتی اخیر است.

الاعرجی پیش از این صبح شنبه در راس هیئتی راهی استان سلیمانیه در شمال عراق شده بود.

همان‌زمان دستگاه امنیت ملی عراق اعلام کرد که الاعرجی به منظور بررسی اقدامات انجام شده برای کنترل مرزهای ایران و عراق راهی سلیمانیه شده است.

دولت عراق در ماه‌های گذشته، بارها نسبت به مداخله ایران و ترکیه در داخل مرزهای این کشور، هشدار داده است.

ایران در پاییز سال قبل، بخشی از اقلیم کُردستان عراق را مورد حملات پهپادی و توپخانه‌ای خود قرار داد و همزمان ترکیه نیز مناطقی از شمال عراق را به بهانه مبارزه با اعضای حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» بمباران کرد.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، در واکنش به این حملات گفته بود که بغداد به هیچ عنوان نقض حاکمیت خود، توسط ایران و ترکیه را نمی‌پذیرد.

نخست‌وزیر عراق نیز اقدامات ایران و ترکیه را نقض حاکمیت کشورش خواند.

پس از آن ایران توقف حملات را به کنترل مرزهای مشترک غربی توسط ارتش و دولت مرکزی عراق و نیز اخراج گروه‌های مسلح کُرد مخالف ایران منوط کرد که به امضای یک توافقنامه امنیتی بین دو کشور همسایه منجر شد.

آنکارا و تهران می‌گویند که گروه‌های کُرد پیکارجوی مخالف حکومت‌های این دو کشور در مناطقی از اقلیم کُردستان در شمال عراق مستقر هستند و به همین بهانه بارها مناطقی در شمال عراق را هدف حملات پهپادی، بمباران هوایی و گلوله‌باران توپخانه‌های خود قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید