سعودی و آمریکا دو طرف درگیری در سودان را به نقض آتش‌بس متهم کردند

بیانیه مشترک ریاض - واشینگتن دو طرف درگیری سودان را به ممانعت از رسیدن کمک‌های بشردوستانه و استفاده از جنگنده و پهپاد متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده و سعودی، یکشنبه 7 خرداد در بیانیه‌ای مشترک دو طرف درگیری در سودان را به نقض آتش‌بس متهم کردند.

در این بیانیه آمده است که دو طرف با عدم پایبندی به آتش‌بس مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه شده‌اند.

بیانیه همچنین طرفین درگیری را به استفاده از جنگنده و پهپاد علیه یکدیگر و تصرف خانه‌های مسکونی غیرنظامیان، شرکت‌های خصوصی و ساختمان‌های عمومی در خرطوم متهم کرد.

در این بیانیه به وجود تک تیراندازان در مناطق تحت کنترل نیروهای پشتیبانی سریع همچنین ضبط تجهیزات پزشکی در دو مرکز توسط ارتش سودان اشاره شده است.

سعودی و آمریکا از دو طرف درگیری در سودان خواسته‌اند که به‌رغم عدم رعایت کامل آتش‌بس، بار دیگر مهلت آتش‌بس را تمدید کنند.

در متن بیانیه سعودی و آمریکا آمده است: «پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده آمریکا به عنوان تسهیل‌کننده توافق بین طرف‌های سودانی، دریافتند که پنج روز پس از اجرایی‌شدن آتش‌بس کوتاه مدت، نقض قابل توجهی از سوی دو طرف صورت گرفته است به طوری که این شرایط مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه و احیای خدمات عمومی شده است.»

بیانیه ادامه داده است: «ممنوعیت حملات هوایی و استفاده از هواپیماهای نظامی و پهپاد روزانه در طول مدت آتش‌بس نقض می‌شده است. از جمله یک حمله هوایی تایید شده در 27 مه در خارطوم که منجر به کشته‌شدن دو نفر شد و یک حمله هوایی دیگر در همان روز که خسارت زیادی به ساختمان چاپخانه پول سودان وارد کرد.»

ادامه نقض آتش‌بس

بیانیه به تعدی مستمر نیروهای پشتیبانی سریع به مناطق غیرنظامی از جمله تصرف منازل غیرنظامیان، مکان‌های خصوصی و ساختمان‌های عمومی اشاره کرد و از غارت خانه‌ها و ساختمان‌ها توسط نیروهای پشتیبانی سریع خبر داده است.

بیانیه تاکید کرده در 26 مه، کارکنان سازمان‌های بشردوستانه که به‌دنبال دسترسی به بیمارستان‌ها و سایر زیرساخت‌های خدماتی بودند، شاهد حضور تک تیراندازهای نیروی پشتیبانی سریع در قلمرو بیمارستان و مناطق اطراف آن بودند.

همچنین در 24 مه، عناصر نیروهای مسلح سودان، تجهیزات پزشکی را از دو مرکز درمانی توقیف کردند.

در 25 مه، اموال، سوخت و دو وسیله نقلیه از یک کاروان بشردوستانه به سرقت رفت، یکی در منطقه‌ تحت تصرف نیروهای ارتش و دیگری در منطقه‌ای که تحت کنترل نیروهای پشتیبانی سریع بود.

این درحالی است که دو طرف درگیری طبق توافقنامه جده به تسهیل کمک‌های بشردوستانه و بازگرداندن خدمات اولیه به نفع مردم سودان متعهد شده بودند. با این حال نیروهای پشتیبانی سریع و نیروهای وابسنه به ارتش سودان مانع فعالیت امدادرسانی سازمان‌های بشردوستانه شدند.

ایالات متحده و سعودی با اذعان به اینکه آتش‌بس کنونی به طور کامل رعایت نشده است، از دو طرف خواسته‌اند با تمدید مهلت آتش‌بس موافقت کنند.

این دو کشور بار دیگر خواستار توقف حملات هوایی ارتش و خروج نیروهای پشتیبانی سریع از مناطق شهری و پایان‌دادن به حملات علیه نهادها وسازمان‌های بشردوستانه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید