درگیری و تنش امنیتی جدید در غرب لیبی

شبه‌نظامیان مسلح در اعتراض به بمباران هوایی این شهر برای چهارمین روز متوالی که منجر به خسارات جانی و مادی شد، جاده ساحلی میان طرابلس و شهر زاویه را بستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

درگیری شدید شامگاه یکشنبه 7 خرداد میان «نیروهای بازدارنده» و «تیپ 444» وفادار به دولت وحدت ملی در مرکز طرابلس، پایتخت، لیبی دربحبوجه اوضاع بشدت متشنج امنیتی، رخ داد.

این درگیری‌ها به شکل ناگهانی در مناطق پراکنده پایتخت، در واکنش به اقدام نیروی بازدارنده به فرماندهی عبدالرئوف کاره، در بازداشت یکی از فرماندهان «تیپ 444» تحت نظارت محمود حمزه، به وقوع پیوست.

صدای تیراندازی و تبادل آتش به طور گسترده شنیده و استقرار گسترده خودروهای نظامی نیز رصد شد. همچنین ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد، وحشت غیرنظامیانی را نشان داد که در داخل منطقه درگیری که هدف بمباران‌های کور قرار گرفت، گرفتار شده و محاصره‌شدگان برای خروج از این منطقه، درخواست کمک می‌کردند.

این تنش امنیتی در طرابلس، بیانگر معضل بزرگی است که لیبی در سایه کنترل شبه‌نظامیان مسلح تحت حمایت دولت بر ابعاد مختلف زندگی مردم در طرابلس و دیگر شهرهای غرب لیبی، از آن رنج می‌برد.

اقدامات مقامات محلی و تلاش‌های سازمان ملل و محافل بین‌المللی، پیشرفت ملحوظی در امر ادغام این شبه‌نظامیان در نهادهای امنیتی یا خلع سلاح آنها؛ به‌ویژه پس از برخورداری از نفوذ و قدرت از سال 2011 نداشته است.

شهر زاویه در فاصله‌ای نه چندان دور از طرابلس، پس از آن که تعدادی از نقاط داخل آن در معرض حملات هوایی قرار گرفت، وضعیت پرالتهابی را تجربه می‌کند. این حملات هوایی در چارچوب عملیات نظامی دولت وحدت ملی، برای پیگرد قاچاقچیان کلید خورد.

به گفته منابع محلی، شبه نظامیان مسلح در اعتراض به بمباران هوایی این شهر برای چهارمین روز متوالی که منجر به خسارت جانی و مادی شد، جاده ساحلی میان طرابلس و شهر زاویه را بستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید