آمریکا نقش سعودی در آتش‌بس سودان را ارزشمند خواند

ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان در حال بررسی تمدید توافق آتش‌بس هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا به «العربیه» ضمن با ارزش خواندن نقش پادشاهی عربی سعودی در گفت‌وگوهای طرف‌های سودانی در جده و برقراری آتش‌بس در سودان، تاکید کرد که به‌رغم نقض‌های مکرر توافق جده نتایج مثبتی در پی داشته است.

وزارت خارجه ایالات متحده دوشنبه 8 خرداد همچنین تاکید کرد که واشینگتن در همکاری با شرکای خود از نزدیک و از طریق هوایی بر اجرای آتش‌بس در سودان نظارت می‌کند و همه راهکارها و از جمله آن تحریم‌ طرفین متخاصم را در دست بررسی دارد.

آرامش نسبی در خارطوم پایتخت سودان

در آخرین ساعات آتش‌بس در سودان، ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع هر دو اعلام کردند که در حال بررسی تمدید توافق آتش‌بس هستند. آتش دو هفته‌ای موقت در ساعت 9:45 بعد از ظهر امروز به پایان می‌رسد.

در حالی که توافق آتش‌بس کوتاه‌مدت میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع امروز دوشنبه وارد آخرین ساعات خود می‌شود، خارطوم، پایتخت سودان، امروز شاهد آرامش نسبی بوده اما روند خروج مردم از پایتخت، خارطوم به دیگر شهرها همچنان ادامه دارد. اما شاهدان عینی از شنیدن صدای تیراندازی در جنوب خارطوم و پرواز هواپیماهای ارتش در آسمان پایتخت از ساعات اولیه صبح امروز خبر دادند.

درگیری‌ها از روز یکشنبه تا امروز در جنوب و غرب ام درمان، یکی از سه شهر نزدیک خارطوم، ادامه داشت. همچنین ساکنان جنوب خارطوم در آن سوی رود نیل گفتند که در اواخر عصر یکشنبه درگیری‌هایی روی داده است.

جنگ بر سر قدرت بین فرماندهان ارتش سودان و فرماندهان نیروهای پشتیبانی سریع در 15 آوریل آغاز شد این جنگ تا‌کنون به کشته شدن صدها تن و آوارگی میلیون‌ها نفر منجر شده است.

دو طرف گفتند که در حال بررسی تمدید یک هفته‌ای آتش‌بسی که با میانجیگری سعودی و آمریکا با هدف فراهم کردن شرایط برای توزیع کمک‌های بشردوستانه برقرار شده و تا ساعت 21:45 امروز به پایان می‌رسد، هستند.

سعودی و آمریکا یکشنبه اعلام کردند که هم ارتش و هم نیروهای پشتیبانی سریع بارها آتش‌بس را نقض کرده و در ارسال کمک‌های بشردوستانه و بازگرداندن خدمات اولیه کارشکنی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید