کمیسیون انتخابات ترکیه: اردوغان برای سومین بار به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد

بیشتر نظرسنجی‌ها حداکثر فاصله میان دو نامزد انتخابات ترکیه در دور دوم را حدود 5 درصد پیش‌بینی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

احمد ینار، رئیس کمیسیون انتخابات ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان برای سومین بار به عنوان رئیس جمهوری ترکیه انتخاب شد.

ینار، شامگاه یکشنبه هفتم خرداد در کنفرانس خبری تصریح کرد که اردوغان با کسب 52.14 درصد از آرای ریخته‌شده در صندوق‌های رای، رسما به مقام ریاست جمهوری ترکیه برگزیده شد.

او همچنین اظهار داشت، کمال قلیچدار اوغلو، رقیب اردوغان هم پس از شمارش 99.43 درصد آرا، مقدار 47.86 درصد آرا را کسب کرده است.

پیش از این، اردوغان با حضور در جمع هوادارانش که برای پایکوبی از پیروزی او تجمع کرده بودند، اظهار داشت، با پشتیبانی مردم ترکیه مجددا رئیس جمهور شده و رای‌دهندگان با رای خود جشنی ملی را رقم زدند.

او گفت: «کسی که به مردم خدمت می‌کند هرگز شکست نخواهد خورد.»

خبرگزاری «آناتولی» اعلام کرد که پس از شمارش حدود 99 درصد آرای ریخته‌شده به صندوق‌های رای، اردوغان با کسب 52.09 درصد آرا از قلیچدار اوغلو با 47.91 درصد پیشتاز بوده و عملا رئیس جمهور ترکیه شده است.

اردوغان که بر سقف یک اتوبوس برابر محل اقامتش در استانبول سخنرانی می‌کرد، گفت: «مردم ترکیه مسئولیت ریاست جمهوری برای پنج سال آینده را به من واگذار کردند.»

او افزود، «همه مردم ترکیه برنده اصلی انتخابات امروز هستند و ما از روند دموکراسی در کشور کوتاه نخواهیم آمد.»

اردوغان تاکید کرد که «سخنرانی پیروزی در انتخابات از نهاد ریاست جمهوری در آنکارا خواهد بود و پیام خود را در آن سخنرانی به همه جهان خواهیم فرستاد.»

پیشتر خبرگزاری‌های «آناتولی» و «آنکا» گزارش دادند که نتایج اولیه شمارش 98 درصد آرای دور دوم انتخابات این کشور، حاکی از پیروزی اردوغان بر قلیچدار اوغلو است.

در همین رابطه، شمار بسیاری از هواداران اردوغان در برخی از ایالت‌های ترکیه به خیابان‌ها آمده و به جشن و پایکوبی اقدام کردند.

خبرگزاری «آناتولی» هم گزارش داد که نسبت مشارکت‌کنندگان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه 83.99 درصد بود که نسبت به میزان مشارکت 88.9 درصدی در دور اول کاهش نشان می‌دهد.

مراکز رای‌گیری در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پس از مشارکت حدود 60 میلیون شهروند این کشور در ساعت 17:00 به وقت محلی درهای خود را بست و همزمان روند شمارش آرای ریخته‌شده به صندوق‌ها آغاز شد.

مراکز رای‌گیری امروز ساعت 8:00 صبح به وقت محلی برای حضور رای‌دهندگان گشایش یافت.

وزیر کشور ترکیه هم اعلام کرد که روند انتخابات بدون هیچ مشکلی در تمام کشور انجام شد و نیروهای امنیتی با آمادگی کامل از مراکز رای‌گیری مراقبت کردند.

بیشتر نظرسنجی‌ها حداکثر فاصله میان دو نامزد انتخابات ترکیه در دور دوم را حدود 5 درصد پیش‌بینی کرده‌اند.

وزارت کشور ترکیه هم تصریح کرد که برای تامین امنیت این دور از انتخابات، حدود 600 هزار نیروی امنیتی و 73 هلیکوپتر به کار گرفته شدند.

موسسه نظرسنجی «اوزدمیر» پیشتر پیش‌بینی کرده بود که حدود 53.94 درصد رای‌دهندگان به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه و حدود 46.06 درصد مشارکت‌کنندگان به کمال قلیچدار اوغلو، نامزد اپوزیسیون رای خواهند داد.

نسبت مشارکت شهروندان داخل ترکیه در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور 88.9 درصد و نسبت مشارکت شهروندان خار‌ج‌نشین نیز 49.4 درصد اعلام شد.

شمار افرادی که می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه رای بدهند، بیش از 64 میلیون نفر است.

در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه 192 هزار مرکز برای جمع‌آوری آرای مشارکت‌کنندگان برپا شده بود.

در دور اول رای‌گیری در 14 مه، اردوغان 49.5 درصد از آرا را به دست آورد که این میزان کمتر از اکثریت مورد نیاز برای جلوگیری از برگزاری دور دوم انتخابات است.

قلیچدار اوغلو نیز در دور اول، 44.9 درصد آرا را به خود اختصاص داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید