سعودی و آمریکا خواستار تمدید آتش‌بس در سودان شدند

بیانیه وزارت خارجه سعودی: با توجه به عدم توافق برای تمدید آتش‌بس کنونی، دو طرف وظیفه دارند که به تعهدات خود به موجب آتش‌بس کوتاه‌مدت، پایبند باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی و آمریکا به عنوان تسهیل‌کنندگان توافق آتش‌بس کوتاه مدت در سودان و اقدامات بشردوستانه، از ارتش این کشور و نیروهای «پشتیبانی سریع» خواستند، به گفت‌وگو برای دستیابی به توافق در مورد تمدید آتش‌بس که در 29 مه منقضی می‌شود، ادامه دهند.

وزارت خارجه سعودی، یکشنبه 7 خرداد، در بیانیه‌‌ای در حساب کاربری رسمی خود در «توییتر»، اعلام کرد: «این توافق، کامل نیست، ولی در عین حال، تمدید کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز مردم سودان را تسهیل می‌کند.»

در این بیانیه آمده است: «با توجه به عدم توافق برای تمدید آتش‌بس کنونی، دو طرف وظیفه دارند که به تعهدات خود به موجب آتش‌بس کوتاه‌مدت، پایبند باشند و تعهد خود را برای حفاظت از غیرنظامیان در سودان، اعلام کنند.»

اعلام آمادگی پشتیبانی سریع

به گزارش «رویترز»، نیروهای «پشتیبانی سریع»، شنبه طی بیانیه‌ای، آمادگی خود را برای گفت‌وگو درباره امکان تمدید توافق آتش‌بس با ارتش سودان که دوشنبه آینده به‌رغم درگیری‌های پراکنده طی روزهای گذشته، منقضی خواهد شد، اعلام کردند.

پس از امضای آتش‌بس کوتاه‌مدت 7 روزه در شهر جده تحت حمایت سعودی در یکشنبه گذشته، چند روزی است که از شدت درگیری‌ها کاسته شده است.

این در حالی است که آوارگی غیرنظامیان در شرایط دشوار کمبود نان، آرد و سایر مواد غذایی و تجهیزات پزشکی، کماکان ادامه دارد. این وضعیت، سازمان ملل را وادار کرد، نسبت به تداوم سرازیر شدن پناهجویان به کشورهای همسایه و فاجعه‌آمیز بودن اوضاع، بارها هشدار دهد.

بیش از 850 کشته

تا این لحظه، بیش از 1.3 میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند و درگیری‌های جاری، تهدیدی جدی برای بی‌ثبات کردن گسترده‌تر منطقه را ایجاد کرده است.

این درگیری با برجای گذاشتن بیش از 850 کشته و هزاران زخمی، خسارات مادی سنگینی را در خارطوم در نتیجه گلوله‌باران متقابل، بسته شدن بانک‌ها و مراکز تجاری و همچنین تخریب بسیاری از آنها، ببار آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید