سعودی: بیش از 400 هزار مین و بمب‌ منفجر نشده حوثی‌ها در یمن پاکسازی شد

مرکز مین‌زدایی سعودی موسوم به «مسام» در یمن تاکید کرد، تاکنون بیش از 46 میلیون متر مربع از اراضی مین‌گذاری شده توسط شبه‌نظامیان حوثی را پاکسازی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پروژه سعودی «مسام» برای مین‌زدایی اراضی یمن، روز یکشنبه 7 خرداد از کشف و خنثی‌سازی 400 هزار مین، بمب و دیگر مهمات منفجرنشده طی پنج سال اخیر در مناطق مختلف این کشور خبر داد.

اسامه القصیبی، مدیر پروژه «مسام» گفت: «عدد 400 هزار بیانگر موفقیت‌های این پروژه سعودی و انگیزه‌ای برای انجام پروژه‌های موفقیت‌آمیز دیگر است.»

او افزود، هدف نهایی و خواسته افرادی که در این پروژه کار می‌کنند، پاکسازی یمن از همه مین‌ها است.

وی تصریح کرد: «هر موفقیتی که به دست می‌آوریم، انگیزه‌ ما را بیشتر می‌کند تا در فعالیت‌های بشردوستانه بیشتر فعال باشیم.»

القصیبی تصریح کرد که این پروژه تاکنون توانسته بیش از 46 میلیون متر مربع از اراضی آلوده به مین و مهمات خنثی‌نشده در یمن را پاکسازی کند.

او توضیح داد که این پروژه به بازگرداندن زندگی مردم به حالت عادی و بدون هراس از وجود مین در چندین منطقه یمن کمک کرده است.

وی خاطرنشان کرد، پروژه مین‌زدایی «مسام» جان بسیاری از مردم بی‌گناه یمن که از خطرات و تهدیدهای بی‌سابقه مین‌‌گذاری رنج می‌بردند را نجات داده است.

القصیبی تاکید کرد که پروژه «مسام» به فعالیت بشردوستانه خود ادامه می‌دهد تا خاک یمن را به طور کامل از وجود مین‌های انفجاری پاک کند.

او افزود که شبه‌نظامیان حوثی تنها طرف درگیر در جنگ یمن هستند که از مین‌ها و مواد منفجره در انواع و اندازه‌های مختلف استفاده کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های حقوق بشری، یمن شاهد بزرگترین عملیات مین‌گذاری از زمان جنگ جهانی دوم بوده است.

بنا به این گزارش‌ها، شبه‌نظامیان حوثی بیش از دو میلیون مین در یمن کار گذاشته‌اند که بر اثر آن بیش از 20 هزار غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

در همین رابطه، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن، جمعه اعلام کرد: «میلیون‌ها مین و مواد منفجره همچنان جان غیرنظامیان یمن را تهدید می‌کند».

مسئول این دفتر در توییتر نوشت: «مین‌ها و مواد منفجره در یمن مانع حرکت افراد، جابجایی کالاها و ارسال کمک‌های بشردوستانه می‌شود، با این حال سازمان ملل متحد به فعالیت‌ خود جهت مین‌زدایی از این کشور ادامه می‌دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید