پشتیبانی سریع: فراخوان نیروهای ذخیره توسط ارتش سودان اقدامی خطرناک است

ارتش سودان با هدف افزایش تعداد پرسنل خود در نبرد با نیروهای پشتیبانی سریع، جمعه از پرسنل نظامی بازنشسته خواست تا دوباره به صفوف ارتش بازگردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اقدام ارتش سودان در فراخوان بازنشستگان خود برای رفتن به نزدیکترین مراکز به منظور مسلح‌شدن، با واکنش نیروهای «پشتیبانی سریع» مواجه شد.

در بیانیه‌ پشتیبانی سریع که اواخر شامگاه جمعه 5 خرداد منتشر شد، تصمیم ارتش برای فراخوان سربازان و افسران ذخیره، اقدامی خطرناک توصیف شد که نشان‌دهنده سردرگمی و شکست میدانی ارتش در مقابله با نیروهای پشتیبانی سریع و تلاشی برای استفاده از شهروندان به عنوان «سپر» است تا از این طریق، شهروندان را به جنگیدن به جای نیروهای ارتش وادار کند.

در این بیانیه از «نیروهای مسلح شرافتمند» خواسته شد تا با این توطئه که هدف آن، به تعبیر این بیانیه «تخریب انسجام جامعه است»، مقابله کنند.

در ادامه بیانیه پشتیبانی سریع، در توصیف فرماندهی ارتش به ریاست عبدالفتاح البرهان، آمده است که تا «دستیابی به گذار کامل دموکراتیک مدنی و محاکمه دار و دسته حاکم»، عقب‌نشینی نخواهد کرد.

فراخوان ارتش

ارتش سودان با هدف افزایش تعداد پرسنل خود در نبرد با نیروهای پشتیبانی سریع، جمعه از پرسنل نظامی بازنشسته خواست تا دوباره به صفوف ارتش بازگردند.

در بیانیه فراخوان تصریح شد که تمامی نظامیان بازنشسته و مردانی که توانایی حمل سلاح برای دفاع از خود را دارند، باید به مراکز مسلح‌سازی بروند اما متعاقبا خاطرنشان شد که خطاب این فراخوان، متوجه «افسران، درجه‌داران و مستمری‌بگیران نیروهای مسلح است تا خود را به نزدیکترین یگان نظامی معرفی کنند.»

سخنگوی ارتش همچنین تاکید کرد این فراخوان، داوطلبانه خواهد بود با این حال، بر اساس قانون کنونی نیروهای مسلح سودان، سربازان بازنشسته در لیست ذخیره باقی می‌مانند که آنها را مشمول فراخوان اجباری ارتش می‌کند.

این دستورالعمل کسانی را که به مدت دو سال در سودان خدمت اجباری کرده‌اند، شامل نخواهد شد.

صدور بیانیه‌های متقابل میان طرفین متخاصم، 4 روز پس از توافق بر سر آتش‌بس یک هفته‌ای با هدف تسهیل کمک‌رسانی و ارائه خدمات پس از آغاز نبردها در 15 آوریل صورت گرفت.

طی جنگ جاری در سودان، حدود 1.3 میلیون نفر یا در این کشور آواره شده و یا به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

به گفته وزارت بهداشت سودان، شمار قربانیان به دست‌کم 730 نفر رسیده اگرچه تعداد واقعی احتمالاً بسیار بیشتر از این رقم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید