درگیری مجدد بین نیروهای ارتش و پشتیبانی سریع سودان در دارفور

بر اثر درگیری‌های سودان تاکنون بیش از 1.3 میلیون نفر آواره شده و تداوم تنش‌‌های بین نظامیان، نگرانی‌ها درباره تاثیر آن بر امنیت و ثبات منطقه را تشدید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» گزارش دادند که درگیری با سلاح‌های سنگین برای سومین روز متوالی در دارفور بین نیروهای ارتش و پشتیبانی سریع سودان از سر گرفته شده است.

بنا به گزارش این منابع خبری روز شنبه 6 خرداد درگیری بین دو طرف با سلاح‌های سنگین در داخل محله‌های الفاشر باعث آواره شدن و فرار تعداد زیادی از ساکنان این مناطق به سمت جنوب کشور شده است.

همزمان، درگیری‌ها در خارطوم نیز تا صبح شنبه به‌طور متناوب ادامه داشته و ارتش سودان پل «الفتیحاب» که خارطوم و ام‌درمان را به هم متصل می‌کند را مسدود کرده است.

آتش‌بس هفت روزه

از اواسط ماه گذشته درگیری‌های شدیدی بین دو نیروی نظامی سودان يعنی ارتش و نيروى پشتيباني سريع در جریان است، اما از چند روز پیش و پس از امضای آتش‌بس محدود هفت روزه توسط دو طرف، از شدت درگیری‌ها کاسته شد.

این در حالی است که آوارگی غیرنظامیان در شرایط کمبود نان، آرد و سایر مواد غذایی و تجهیزات پزشکی همچنان ادامه دارد.

هشدارهای سازمان ملل

این امر سازمان ملل را بر آن داشت تا بارها هشدار دهد که ادامه فرار پناهجویان به کشورهای همسایه می‌تواند به فاجعه انسانی جدیدی منجر شود.

تاکنون بیش از 1.3 میلیون نفر بر اثر درگیری‌های سودان مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند و تداوم این درگیری‌ها به تهدیدی فزاینده علیه امنیت و ثبات منطقه تبدیل شده است.

منطقه وسیع دارفور که محل زندگی قبایل عرب و آفریقایی است از نظر کشاورزی بسیار حاصلخیز و پهنه آن تقریباً با مساحت کشور فرانسه برابر است.

این منطقه شاهد رخدادهای دردناک کشته شدن هزاران نفر در جنگ داخلی دو دهه پیش بود که سال‌ها بین قبایل ساکن در این منطقه به طول کشید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید