واشینگتن: گروه واگنر به نیروهای پشتیبانی سریع در سودان موشک تحویل داده است

به‌رغم امضای توافق آتش‌بس توسط ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در روز شنبه گذشته در جده سعودی نقض این توافق توسط دو طرف منازعه ادامه یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آمریکا گروه نظامی واگنر وابسته به روسیه را متهم کرد به نیروهای پشتیبانی سریع در سودان موشک زمین به هوا تحویل داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، پنج‌شنبه چهارم خرداد در اطلاعیه‌ای هشدار داد که حمایت واگنر از نیروهای پشتیبانی سریع به تداوم منازعه مسلحانه در سودان و افزایش دامنه درگیری‌ها در منطقه منجر خواهد شد.

یاسر العطا، از فرماندهان ارتش سودان در یازدهم ماه مه جاری محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع را متهم کرد که عامدانه به درگیری‌های مسلحانه در سودان دامن می‌زند.

این مقام ارتش سودان تاکید کرد که دقلو به خیانت متهم و از تمام مسئولیتهایش عزل خواهد شد.

العطا در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» اظهار داشت، نیروهای واگنر به همراه نیروهای واکنش سریع علیه ارتش سودان می‌جنگند و افزود که ارتش «جسد یک نیروی وابسته به واگنر را در اختیار دارد.»

ادامه درگیری‌ها در خارطوم
ادامه درگیری‌ها در خارطوم

نقض آتش‌بس

به‌رغم امضای توافق آتش‌بس توسط ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در روز شنبه گذشته در جده، نقض این توافق توسط دو طرف منازعه ادامه یافت.

بنا به گزارش‌ها، شامگاه چهارشنبه سوم خرداد جنوب خارطوم، پایتخت سودان و دو شهر بحری و ام‌درمان شاهد درگیری میان طرفین نزاع بود.

تداوم این درگیری‌ها باعث نگرانی پیرامون سرنوشت توافق آتش‌بس جده شده است. پیش از این 12 توافق آتش‌بس میان دو طرف درگیری در سودان نقض شده بودند.

طبق توافق جده، «کمیته نظارت و هماهنگی» پیگیر اجرای آتش‌بس در سودان است. این کمیته شامل افرادی از دو طرف منازعه سودان و مسئولینی از سعودی و آمریکا است.

تبادل اتهامات

پس از آرامش نسبی در شب اول اجرای توافق آتش‌بس که از روز سه‌شنبه آغاز شد، چندین منطقه خارطوم از روز چهارشنبه شاهد ازسرگیری درگیری‌ها بود.

در همین رابطه، طرفین منازعه در بیانیه‌هایی طرف مقابل را به نقض آتش‌بس و آغاز مجدد درگیری‌ها متهم کردند.

نیروهای پشتیبانی سریع اعلام کردند که به‌دلیل حمله هوایی، توپخانه‌ای و زمینی نیروهای وابسته به ارتش، مجبور به دفاع و واکنش شده است.

ارتش سودان نیز نیروهای پشتیبانی سریع را به حمله به پایگاه‌های هوایی وابسته به ارتش و چندین شهر واقع در غرب خارطوم متهم کرد.

نقض آتش‌بس در پایتخت سودان
نقض آتش‌بس در پایتخت سودان

آواره شدن 1.3 میلیون سودانی

شاهدان هم از سقوط یک جنگنده وابسته به ارتش در ام‌درمان خبر دادند و ویدیوهایی در این رابطه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

سودان از 15 آوریل گذشته شاهد درگیری نظامی میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع است.

این درگیری به وخامت بحران انسانی و آواره شدن بیش از 1.3 میلیون شهروند این کشور منجر شده و نگرانی‌هایی را از احتمال گسترش این منازعه به کشورهای همجوار ایجاد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم