گروه «الثار الحسینی» در عراق با انتقاد از مقتدی صدر اعلام موجودیت کرد

یک گروه تندروی مذهبی پیشتر ادعا کرد که مقتدی صدر «مهدی موعود» است و باید با او به عنوان امام دوازدهم شیعه بیعت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که عراق طی روزهای گذشته درگیر پرونده گروه «اصحاب القضیه» بوده است، گروه جدیدی با نام «حکومت الثار الحسینی» در این کشور اعلام موجودیت کرد.

این گروه جدید، سه‌شنبه دوم خرداد با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی ضمن اعلام موجودیت، گروه «اصحاب القضیه» را تهدید کرد.

گروه الثار الحسینی همچنین با انتقاد شدید از مقتدی صدر، رهبر جریان صدری در عراق، او را «الشیصبانی» توصیف کرد.

مقتدی صدر پیشتر اعلام کرده بود که «مبارزه با فاسدان» در عراق، به جنگی عقیدتی تبدیل شده است.

در همین رابطه، رعد هاشم، تحلیلگر سیاسی عراقی اظهارات صدر را تحولی مهم در نحوه تعامل رهبر جریان صدری با گروه‌های تندروی مذهبی در عراق به‌شمار آورد.

این تحلیلگر سیاسی در صفحه توییتر خود نوشت که چنین اظهارنظری می‌تواند نشانه شکاف میان نیروهای شیعه در عراق محسوب شود.

صدر ماه گذشته با توصیف «اصحاب القضیه» به گروهی فاسد، خواستار مبارزه با آنها شد. این گروه پیشتر ادعا کرد که مقتدی صدر «مهدی موعود» است و باید با او به عنوان امام دوازدهم شیعه بیعت کرد.

پس از این اظهارات، دادگاه «الکرخ» بغداد، پایتخت عراق در ماه آوریل گذشته 65 نفر از اعضای این گروه را به اتهام اشاعه افکار فتنه‌انگیز و اخلال در امنیت عمومی بازداشت کرد.

صدر از پیروان خود خواست با گروه «اصحاب القضیه» برخورد کنند.

او همچنین با اشاره به وجود «افراد منتسب به گروه مذکور و برخی عناصر فاسد» در جریان صدری، فعالیت جریان مذکور را برای یک سال متوقف کرد.

مقتدی صدر در اوت 2022 اعلام کرد که فعالیت سیاسی را کنار گذاشته است. این موضع وی باعث واکنش هواداران او و حمله آنها به شماری از نهادهای دولتی همچنین یورش آنها به کاخ ریاست جمهوری عراق در منطقه سبز بغداد شد.

صدر پیش از این هم در فوریه 2014 کناره گیری از سیاست، انحلال جریان منتسب به خود و قطع ارتباط با فراکسیون نزدیک به خویش در پارلمان عراق را اعلام کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید