سرنوشت انتخابات ترکیه تحت تاثیر ائتلاف‌ها و انشعاب‌های درون حزبی

در سایه ائتلاف‌ها و انشعاب‌های درون حزبی اعضای حزب حاکم و رهبران اپوزیسیون سکولار سرنوشت انتخابات ترکیه در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات سرنوشت‌ساز ترکیه در روز یک‌شنبه هفتم خرداد، منابعی به «رویترز» گفتند که حزب «عدالت و توسعه» به رهبری اردوغان در برنامه اقتصادی خود دچار انشعاب شده است.

در گزارشی اختصاصی، «رویترز»، چهارشنبه، 3 خرداد نوشت که میان دو طیف در درون دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه در مورد اینکه آیا به برنامه‌ای اقتصادی کنونی که به دنبال افزایش صادرات و کاهش نرخ بهره است، پایبند ماند یا باید آن را کنار گذاشت، اختلاف‌نظر و عدم‌اطمینان وجود دارد.

در این رایزنی‌ها که از یک سوی مقامات بلندپایه حزب عدالت و توسعه که در گذشته سمت‌هایی در دولت داشته‌اند و نیز اعضای کابینه کنونی اردوغان دنبال می‌شود، خود او حضور نداشت.

بر اساس این گزارش، مقامات و اعضای کابینه اردوغان همچنان به‌طور علنی بر پایبندی به برنامه فعلی تقویت صادرات و رشد اقتصادی از طریق کاهش نرخ‌ها و بازارهای ارز، اعتبار و بدهی که به شدت مدیریت می‌شوند، اصرار می‌ورزند.

ناظران می‌گویند که این دو دستگی می‌تواند به عنوان ضربه‌ای تلقی شود که اپوزیسیون به رهبری کمال قلیچداراوغلو به‌دنبال بهره‌برداری از آن است.

اوایل هفته جاری با اعلام حمایت سینان اوغان، نامزد راستگرای دور نخست انتخابات که پنج درصد آرای رای‌دهندگان را کسب کرده بود، توازن قوا به نفع اردوغان تغییر کرد.

پس از آن اردوغان اما در واکنش به اعلام حمایت سینان، گفت که در این‌خصوص با او توافقی نکرده و وعده‌ای هم داده نشده است.

به‌دنبال این تحول چهارشنبه، حمایت اومیت اوزداغ، دبیرکل حزب تندرو و راستگرای «ظفر»، از احزاب مخالف پناهجویان در ترکیه، از کمال قلیچداراوغلو تا حدودی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال پیروزی نامزد اپوزیسیون سکولار در دور دوم انتخابات و پایان دادن به حکمرانی 20 ساله اردوغان را افزایش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید