آرامش شکننده در سودان در روز دوم آتش‌بس 7 روزه

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان: بیش از 300 هزار نفر از سودان به کشورهای همسایه گریخته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آرامش شکننده در سودان، چهارشنبه سوم خرداد در دومین روز اجرای توافق آتش‌بس میان ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع»، حاکم است.

روز اول این توافق آتش‌بس، موارد متعدد نقض، درگیری‌های پراکنده و پرواز جنگنده‌ها بر فراز خارطوم را شاهد بود.

از سویی فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، چهارشنبه اعلام کرد که تا این لحظه بیش از 300 هزار نفر از سودان به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

گراندی در حساب کاربری خود در «توییتر» نوشت: بسیاری از پناهجویان فراری از نبردها در سودان، طی چند روز گذشته از مرزهای چاد و مصر گذشتند.

او افزود: «کمک‌های کشورهای اهداگر به طرح «پاسخ به پناهندگان»، اندک است. ما به منابع بیشتری برای حمایت از کشورهای میزبان پناهندگان، نیاز فوری داریم.»

خبرنگار «العربیه» به نقل از مصطفی تمبور، رئیس جنبش آزادیبخش سودان، اعلام کرد که زنجیره تامین مواد غذایی به طور کامل از شهر زالنگی در ایالت دارفور مرکزی در غرب سودان، قطع شده است.

رئیس این جنبش، اوضاع در مرکز دارفور را فاجعه‌بار توصیف کرد و افزود که روز گذشته و روز پیش از آن، شاهد جنایات غارت، قتل، آدم ربایی، ربایش و دستبرد بود و در نتیجه درگیری میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع، تعدادی کشته و زخمی برجای ماند.

بر مبنای پیگیری خبرنگار العربیه، بیشتر خانوارهای شهر زالنگی از کمبود مواد غذایی و دارو در پی تداوم تجاوزات گروه‌های افسار گسیخته و یاغی، رنج می‌برند و موارد غارت و چپاول بانک‌ها و نهادهای دولتی نیز مشاهده شده است.

همزمان سعودی و ایالات متحده بار دیگر بر اهمیت توافق آتش‌بس در سودان تاکید کردند. وزارت خارجه سعودی در بیانیه‌ای تاکید کرد که مردم سودان به کمک‌های بشردوستانه و بازگرداندن خدمات اولیه نیاز دارند.

در این بیانیه اعلام شد که ریاض و واشینگتن، عدم پایبندی دو طرف درگیری در سودان به عدم تلاش برای کسب دستاوردهای نظامی قبل از آتش‌بس را مشاهده کردند.

در بخش دیگری از این بیانیه تصریح شد که سعودی و آمریکا، دو طرف درگیری را در جریان موارد نقض آتش‌بس قرار داده و از آنها خواستند به توافق آتش‌بس پایبند بمانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید