بحران سودان؛ حملات هوایی در خارطوم و هشدار سازمان ملل درباره تشدید منازعه

منابع «العربیه»: آرامش نسبی حاکم بر خارطوم عملا از میان رفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگرچه توافق آتش‌بس یک هفته‌ای جدید میان دو طرف درگیری در سودان، شامگاه دوشنبه یکم خرداد رسماً اجرایی شد، اما طنین نبردها و حملات هوایی در خارطوم، همچنان شنیده می‌شود.

منابع «العربیه» اعلام کردند که بلندشدن صدای غرش توپخانه، گلوله‌باران و پرواز جنگنده‌ها به دنبال اجرایی شدن رسمی توافق آتش‌بس جدید، آرامش نسبی حاکم بر خارطوم را عملا از میان برد.

رسانه‌ها از شنیده‌شدن صدای درگیری و حملات هوایی در جنوب پایتخت و حومه شمال شرقی خارطوم پس از تاریخ تعیین شده برای آتش‌بس، و همچنین وقوع درگیری در منطقه کدرو در شمال خارطوم شمالی و خیابان الغابه در مرکز خارطوم خبر دادند.

هشدارهای سازمان ملل در مورد تشدید منازعه

سازمان ملل متحد دوشنبه از زبان فولکر پرتس، فرستاده خود به سودان، نسبت به «عراقیزه شدن فزاینده» این کشور هشدار داد و از دو طرف منازعه خواست تا به تازه‌ترین توافق آتش‌بس میان خود، پایبند بمانند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز هشدار داد که تعداد پناهجویان به چاد برای فرار از جنگ جاری که بیش از یک ماه است در سودان تداوم دارد، «با شتاب زیاد در حال افزایش است» و به حدود 90 هزار پناهجو رسیده است.

آتش‌بس یک هفته‌ای اخیر سرانجام رسماً در ساعت 19:45 به وقت گرینویچ، پس از تداوم حملات هوایی و انفجارها در خارطوم، اجرایی شد.

با این حال، به نظر می‌رسد که سرنوشت آن مانند 12 مورد قبلی درمعرض تهدید قرار دارد، چرا که به گفته اهالی حومه شمال شرقی خارطوم به «خبرگزاری فرانسه»، صداهای درگیری، پس از تاریخ اجرایی‌شدن آتش‌بس، شنیده شد.

توافقی که شنبه شب گذشته در جده امضا شد، اولین توافق از زمان آغاز جنگ میان ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و نیروهای «پشتیبانی سریع» به فرماندهی محمد حمدان دقلو نیست زیرا دو طرف درگیری، 12 بار با آتش‌بس توافق کرده بودند که همه آنها دقایقی پس از اجرایی‌شدن، نقض شدند.

درگیری‌های آغاز شده در سودان از 15 آوریل 2023، زیان‌های هنگفت و بیش از 860 قربانی و 5287 زخمی برجای گذاشته است و اکثر بیمارستان‌ها در خارطوم و دارفور در غرب کشور عملا به حالت تعلیق در آمده است.

5 میلیون نفر از اهالی پایتخت که نتوانستند از این شهر بگریزند، بدون آب و برق عملا در منازل خود حبس شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید