اردوغان: خروج ارتش ترکیه از شمال سوریه ضعف امنیتی تشکیل خواهد داد

آنکارا حضور گروه‌های کُردی در مرزهای جنوبی ترکیه را «تهدیدی علیه امنیت ملی» خود می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه یکم خرداد اعلام کرد که خروج نیروهای ارتش ترکیه از شمال سوریه برای کشورش«ضعف امنیتی» تشکیل خواهد داد.

اردوغان در گفت‌وگو با شبکه دولتی ترکیه «تی آر تی» اظهار داشت که آنکارا برای بازگشت امن آوارگان پناهجوی سوری به کشورشان طی مدتی کوتاه، تلاش می‌کند.

این اظهارات اردوغان در حالی مطرح می‌شود که فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه یکشنبه تاکید کرده بود که «باید به حضور نیروهای ترکیه و گروه‌های مسلح در شمال غربی سوریه پایان داده شود».

المقداد همچنین افزود که انجام دیدار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با اردوغان «مشروط به خروج نیروهای ترکیه از خاک سوریه است».

وزیر خارجه سوریه در ادامه اظهارات خود از آوارگان پناهجوی سوری دعوت کرد که به کشورشان بازگردند چرا که به گفته او شرایط در سوریه برای بازگشت آنها «هموار» شده است.

مخالفت با پیش‌شرط‌های دمشق

شایان ذکر است که دمشق پیش‌شرط‌هایی را برای ازسرگیری روابط خود با آنکارا تعریف کرده از جمله عدم دخالت در امور داخلی خود و مبارزه با «تروریسم» که بارزترین آن خروج نیروهای ترکیه از شمال سوریه است که آنها را نیروهایی «اشغال‌گر» می‌داند.

این پیش‌شرط‌های سوریه به ویژه پیش‌شرط خروج نیروها از شمال سوریه اما با مخالفت آنکار مواجه شده که حضور گروه‌های کُردی در مرزهای جنوبی ترکیه را «تهدیدی علیه امنیت ملی» خود می‌داند.

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه جمعه گذشته گزارش داد که اردوغان با درخواست بشار اسد مبنی بر ضرورت خروج نیروهای ترکیه از خاک سوریه، مخالفت کرده و گفته « در سایه ادامه تهدیدهای تروریستی به چنین چیزی (خروج) فکر نمی‌کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید