اردوغان: با سنان اوغان در رابطه با دور دوم انتخابات توافقی نکرده‌ام

نامزد حامی اردوغان خواستار اعلام برنامه‌ای مدون برای اخراج میلیون‌ها مهاجر غیر قانونی از ترکیه و ادامه مبارزه با گروه‌های تروریستی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که با سنان اوغان، نامزد شکست خورده در دور اول انتخابات ریاست جمهوری برای حمایت از نامزدیش در دور دوم انتخابات هیج توافقی نکرده است.

اردوغان، شامگاه دوشنبه یکم خرداد در گفت‌وگو با شبکه «تی ‌آر تی خبر» تاکید کرد که آنکارا به دنبال برنامه‌ای برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان است.

اوغان روز دوشنبه حمایت خود را از اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد.

این نامزد حامی اردوغان خواستار اعلام برنامه‌ای مدون برای اخراج میلیون‌ها مهاجر غیر قانونی از ترکیه و ادامه مبارزه با گروه‌های تروریستی شد.

رئیس جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: «میان من و سنان اوغان هیچ مذاکره‌ای نبوده است. اپوزیسیون همواره در این رابطه به گمانه‌زنی می‌پردازد. هیچ شرط و شروطی بین ما وجود ندارد.»

اردوغان افزود: «مسئله درباره تشکیل وزارت شرایط اضطراری است. ما در رابطه با شرایط اضطراری سازمان AFAD را داریم. می‌توان در این باره تصمیم گرفت. می‌توان با تشکیل وزارت در این رابطه موافقت کرد.»

او درباره پناهنگان گفت که «در کوتاه مدت نقشه راه بازگشت پناهندگان را ترسیم خواهیم کرد و بازگشت امن آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.»

رئیس جمهوری ترکیه اشاره کرد که تاکنون 450 هزار پناهجوی سوری به کشورشان بازگشتند و برای بازگشت یک میلیون نفر دیگر به شمال سوریه برنامه‌ریزی شده است.

این در حالی است که کمال قلیچدار اوغلو، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه و رقیب اردوغان اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات مشکل پناهجویان را طی دو سال حل کرده و قوانین مبارزه با مهاجرت غیر قانونی را تشدید خواهد کرد.

مقامات ترکیه در ژانویه سال جاری میلادی اعلام کردند که 3.5 میلیون آواره سوری در این کشور زندگی می‌کنند و در سال گذشته تنها 59 هزار نفر از آنها به سوریه بازگشتند.

اردوغان در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه 49.52 درصد و قلیچدار اوغلو 44.88 درصد آرای رای‌دهندگان را کسب کردند.

اوغان نیز 5.28 درصد آرا را به دست آورد و بیش از یک میلیون و 20 هزار رای نیز آرا باطله اعلام شد.

دور دوم انتخابات ترکیه در هفتم خرداد (28 مه) برگزار می‌شود و برنده این مرحله تنها به اکثریت نسبی آرای ریخته‌شده در صندوق‌های رای نیاز دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید