نشست مقامات لیبی در مراکش با هدف سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری و مجلس

شورای ریاستی لیبی به دنبال حذف مخالفان خود از میان شخصیت‌های لیبیایی دارای ثقل سیاسی از جمله خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی و سیف الاسلام قذافی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیش‌بینی می‌شود دیدارهای مقامات لیبی بر اساس فرمول «6 + 6»، دوشنبه یکم خرداد در تفرجگاه بوزنیکا در حومه رباط، پایتخت مراکش و نشست‌های بین‌المللی، با هدف دستیابی به شاکله یک قانون اساسی جدید به منظور تدارک سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، آغاز شود.

به گفته خبرنگار «العربیه»، احتمال غیرعلنی بودن این مذاکرات سیاسی وجود دارد.

منابع «العربیه» تاکید کردند که شورای ریاستی لیبی، حذف مخالفان خود از میان شخصیت‌های لیبیایی دارای ثقل سیاسی از جمله خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی و سیف الاسلام قذافی را دنبال می‌کند.

این در حالی است که مجلس نمایندگان اصرار دارد باب نامزدی برای همه لیبیایی‌ها بدون حذف کسی، باز باشد.

به گفته منابع آگاه، موارد مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی و پیش‌شرط‌های آن، بازه زمانی و شروط نامزدی از جمله تابعیت در تلاشی جدید برای خروج از بن‌بست قانونی مربوط به پرونده برگزاری انتخابات در لیبی، در این دیدار مطرح خواهند شد.

این دور جدید مذاکرات با چالش دستیابی به فرمول توافقی برای نامزدی نظامیان و افراد دوتابعیتی در انتخابات نیز مواجه است.

این پرونده یکی از بزرگترین موانع بر سر راه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در نوامبر 2021 بود که کشور سال‌ها در انتظارش است و جامعه جهانی به ویژه سازمان ملل متحد برای گذار لیبی به مسیر دموکراتیک و سپری شدن دوران تفرقه و دو دولتی حاکم بر کشور، روی آن حساب می‌کند.

کمیته «6 + 6»، شامل اعضای پارلمان و شورای ریاستی است که وظیفه تدوین پیش‌نویس قوانین انتخاباتی به آن سپرده شده است.

عبدالله باتیلی، فرستاده سازمان ملل اخیراً بر اهمیت نقش این کمیته و مسئولیت آن در صدور قوانین لازم برای برگزاری انتخابات فراگیر در لیبی، تاکید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید