فرستاده سازمان ملل به سودان طرفین درگیر را به نقض قوانین انسان‌دوستانه متهم کرد

سازمان ملل: درگیری نظامیان در سودان به آواره شدن یک میلیون نفر و کشته شدن حدود 900 غیرنظامی از جمله کودکان و زنان منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فولکر پرتس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سودان دوشنبه یکم خرداد با اشاره به اینکه تصمیم پایان دادن به خشونت‌ها به اراده فرماندهان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بستگی دارد، تأکید کرد که دو طرف درگیر قوانین انسان‌دوستانه بین‌المللی را نقض کرده‌اند.

نماینده سازمان ملل در جلسه روز دوشنبه شورای امنیت درباره وضعیت سودان افزود که او تلاش کرده تا نقش میانجی بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع را داشته باشد اما تلاش‌هایش تاکنون بی‌نتیجه‌ مانده است.

او همچنین گفت، از 15 آوریل تاکنون یک روز بدون درگیری بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع نگذشته است.

نماینده سازمان ملل با اشاره به اینکه بیش از یک میلیون نفر به دلیل ادامه درگیری‌ها آواره شده‌اند، افزود: «حدود 900 غیرنظامی از جمله کودکان بر اثر درگیری‌ها کشته شدند».

تعطیلی بیمارستان‌ها

نماینده سازمان ملل در سودان همچنین با بیان اینکه بسیاری از سودانی‌ها در خانه‌های خود محبوس و فاقد هر گونه کمکی از خارج هستند، خاطرنشان کرد:«تاسیسات اولیه آب و برق از بین رفته و اغلب بیمارستان‌ها تعطیل شده‌اند».

نماینده سازمان ملل در سودان با بیان اینکه آژانس گزارش‌هایی مبنی بر غارت خانه‌ها و بانک‌ها و موارد ناپدید شدن اجباری برخی افراد دریافت کرده است، گفت که این درگیری‌ها منجر به بروز تنش‌های قبیله‌ای و قومی به ویژه در دارفور شده است.

او همچنین تاکید کرد که غیرنظامیان در دارفور به دلیل درگیری‌های جاری سلاح به دست گرفتند.

نماینده سازمان ملل در سودان گفت که انتقال ماموریت هیئت سازمان ملل به «پورت‌سودان» به معنای رها کردن مردم سودان نیست او بر تعهد خود به ادامه تلاش برای آتش‌بس موثر تاکید کرد.

پایان دادن به درگیری و روی آوردی به گفت‌وگو

فولکر پرتس بر تعهد به جلوگیری از تبدیل این نزاع به درگیری‌های قبیله‌ای و قومی تاکید کرد.

او اظهار داشت که بودجه اضافی برای پاسخ به نیازهای بشر‌دوستانه ضروری است.

نماینده سازمان ملل با استقبال از امضای توافقنامه جده برای اهداف بشردوستانه در سودان افزود:«تلاش‌های سعودی و آمریکا منجر به توافق جده برای توقف جنگ شد».

او از ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خواست تا حفاظت از غیرنظامیان را تضمین کنند.

نماینده سازمان ملل در سودان خاطرنشان کرد که جامعه مدنی سودان نقش مهمی را تاکنون ایفا کرده و موضع بی‌طرفانه اتخاذ کرده است.

فولکر پرتس با هشدار نسبت به خطرات جدی ناشی از گسترش جنگ در سودان، از ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خواست تا جنگ را متوقف کرده و به گفت‌وگو روی آورند.

حدود دو هفته پس از آغاز مذاکرات سودان در جده بین ارتش به فرماندهی ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی محمد حمدان دقلو دو طرف روز شنبه گذشته بر یک آتش‌بس هفته‌ای که از امروز آغاز می‌شود، توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید