تحولات انتخابات ترکیه؛ جنجال قلیچداراوغلو علیه «پ‌ک‌ک» و حمایت اوغان از اردوغان

اظهارات جنجال‌برانگیز منسوب به قلیچداراوغلو و حمایت سینان اوغان از نامزدی اردوغان احتمالا به حفظ قدرت رئیس جمهوری کنونی ترکیه کمک خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نامزد سوم در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز دوشنبه اول خرداد رسماً از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی این کشور در دور دوم رای‌گیری که قرار است در 28 ماه مه برگزار شود، اعلام حمایت کرد.

روز یکشنبه، 14ماه مه، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بدون هیچ پیروز قطعی به دور دوم کشیده شد.

ناظران می‌گویند که حمایت سینان اوغان، این نامزد ملی‌‌گرا و راستگرای ریاست جمهوری، می‌تواند معادلات را به نفع رجب طیب اردوغان تغییر دهد و با 5.17 درصد آرای او در دور اول، کلید پیروزی اردوغان در دور دوم باشد.

همزمان، اظهاراتی منتسب به کمال قلیچداراوغلو، رقیب و نامزد اپوزیسیون اردوغان که قرار است روز 28 ماه مه در دور دوم انتخابات شرکت کند نیز منتشر شده که جنجال گسترده‌ای در رسانه‌های ترکیه ایجاد کرده است.

قلیچداراوغلو که تا پیش از این به‌عنوان رهبر اپوزیسیون ترکیه، توانسته بود آرای گروه‌های چپ‌گرا، کُرد و دگراندیش را کسب کند، در این اظهارات که به او منتسب شده ولی هنوز فایل آن منتشر نشده، گفته است که به محض رسیدن به قدرت کوه‌های قندیل که سنگر حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» است را بر اعضای این گروه ویران می‌کند.

ناظران می‌گویند که تروریستی خواندن «پ‌ک‌ک» توسط شخصیت‌های کمالیست ترکیه و خود قلیچداراوغلو چیز جدیدی نیست، اما گفته می‌شود که قلیچداراوغلو این اظهارات را در یک میزگرد که قرار است روز سه‌شنبه در یک کانال یوتیوبی پرطرفدار منتشر شود، عنوان کرده و حاضران در این جلسه صدای او را ضبط و محتوای حرف‌های او را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید