اولین ویدئوی ارسالی دو فضانورد سعودی از ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضانوردان در این ماموریت، 14 آزمایش علمی در زمینه ریز گرانش را در ایستگاه فضایی بین‌المللی «ای اس اس» انجام خواهند داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از رسیدن دو فضانورد سعودی به ایستگاه فضایی بین‌المللی «آی اس اس» در پی پرتاب فضاپیمای حامل آنها در یکشنبه 31 اردیبهشت، در چارچوب ماموریت ویژه‌ای که مشترکا توسط «ناسا»، شرکت «اسپیس ایکس»، شرکت «آکسیوم اسپیس» و سازمان فضایی سعودی سازماندهی شده بود، نگاه جهان همچنان به سوی فضا معطوف شده است.

دو فضانورد سعودی با ارسال ویدئو از ایستگاه فضایی بین‌المللی، ورود سلامت خود را به این ایستگاه اعلام کردند.

«از فضا به شما درود می فرستم»

در این ویدئو ریانه برناوی، فضانورد زن سعودی به عنوان اولین زن مسلمان عرب، گفت: «درود بر شما از فضا... حضور ما در این سفر تاریخی، افتخار بزرگی است.»

در کلیپی که صبح دوشنبه، یکم خرداد از سوی «سازمان فضایی سعودی» در «توییتر» نشر شد، علی القرنی، دیگر فضانورد سعودی نیز در کنار ریانه حاضر شد و سخنان او را ستود.

ورود دو فضانورد سعودی به «ای اس اس»، پس از آن بود که موشک «فالکون 9 » ساخت شرکت «اسپیس ایکس» حامل ریانه برناوی و علی القرنی از مرکز فضایی کندی در فلوریدا، در آمریکا با همراهی پگی ویتسون، فضانورد سابق «ناسا» و جان شوفنر، کارآفرین آمریکایی، شامگاه یکشنبه به فضا پرتاب شد.

اولین زن عرب

محمد بن سعود التمیمی، مدیر مسئول اجرایی سازمان فضایی سعودی اعلام کرد که 3 فضانورد از این کشور در حال حاضر راهی فضا شده‌اند. او در اظهاراتی به «العربیه» از فلوریدا افزود که سعودی با ارسال 3 فضانورد، اولین کشور عربی در این عرصه به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، آژانس فضایی ایالات متحده «ناسا»، «اسپیس ایکس»، «آکسیوم اسپیس» و «سازمان فضایی سعودی» طی یک کنفرانس مطبوعاتی در اورلاندو، فلوریدا، در سحرگاه یکشنبه اعلام کردند که آماده سازی برای ماموریت فضایی «آایکس- 2» طبق برنامه، با در نظر گرفتن شرایط جوی مساعد برای پرتاب به ایستگاه فضایی بین‌المللی «ای اس اس» با فضاپیمای «دراگون 2» تکمیل شد.

در همین کنفرانس خبری اعلام شد که این فضاپیما حامل 4 فضانورد، به نام‌های ریانه برناوی، اولین فضانورد زن سعودی و عرب، علی القرنی، اولین فضانورد سعودی راهی «ای اس اس» و دو آمریکایی دیگر یعنی پگی ویتسون و جان شافنر است که برای اجرای 14 آزمایش علمی پیشگام در زمینه «ریز گرانش»، راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند.

در این کنفرانس، مهندس مشاعل الشمیمری، مشاور سازمان فضایی سعودی، مایک مک آلینن از «اسکادران هواشناسی 45» ناسا، جوئل مونتالبانو، مدیر برنامه آمریکا برای ایستگاه فضایی بین‌المللی، دیریک هاسمن، مدیر عملیات در شرکت «اکسیوم ایکس» و پنجی رید، مدیر پروازهای فضایی شرکت «اسپیس ایکس» حضور داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید