انتقادات گسترده از رزمایش موشکی حزب‌الله در لبنان

این رزمایش که در سالگرد آزادسازی جنوب لبنان از اسرائیل انجام شد، با تنش‌های چند هفته پیش میان اسرائیل و غزه همزمان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدها شبه‌نظامی از اعضای حزب‌الله لبنان با موشک، مسلسل و تانک، رزمایش نظامی گسترده‌ای را در جنوب این کشور انجام دادند.

افراد مسلح نقابدار حزب‌الله لبنان یکشنبه 31 اردیبهشت، با انجام رزمایش شبیه‌سازی حمله زمینی با راکت‌ اندازهایی که بر دوش خود حمل می‌کردند به نمایش قدرت پرداختند.

این رزمایش که در سالگرد آزادسازی جنوب لبنان از اسرائیل انجام شد، با تنش‌های چند هفته پیش میان اسرائیل و غزه همزمان شده است.

بسیاری از لبنانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی با انتقاد شدید از حزب‌الله لبنان اقدامات این حزب را ضربه به اعتبار دولت و زیر سئوال بردن حاکمیت آن دانسته‌اند.

بسیاری از نخبگان سیاسی لبنانی هم طی سال‌های اخیر خواهان محدود بودن سلاح در دست ارتش به عنوان تنها نهاد نظامی رسمی دولت و خلع سلاح همه شبه‌نظامیان شده‌اند.

برخی کاربران لبنانی در شبکه‌های اجتماعی این رزمایش را پیامی تهدیدآمیز از سوی حزب‌الله علیه کسانی می‌دانند که خواهان جمع شدن اسلحه غیر قانونی در کشور شده‌اند.

شماری از لبنانی‌ها نیز بر این باورند که اقدامات حزب‌الله ممکن است بار دیگر این کشور را در معرض خطر تجاوزات اسرائیل قرار دهد. به خصوص که لبنان در شرایطی کنونی در شرایط بحران اقتصادی سختی قرار داشته که بدترین بحران در یک قرن گذشته به‌شمار می‌رود.

هاشم صفی‌الدین، رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان در پایان این مانور تاکید کرد که «سلاح‌ حزب‌الله تا رسیدن به پیروزی کامل باقی خواهد ماند».

او ادامه داد: «پیامی که می‌خواهم به اسرائیل برسانم این است که این حزب با وجود همه فشارهای سیاسی و اقتصادی خسته نشده و عقب‌نشینی نکرده است.»

پیشتر حزب‌الله اعلام کرده بود که این مانورها در شهر عرمتا در جنوب لبنان در اردوگاهی متعلق به این حزب برگزار می‌شود. این مانور شاهد شبیه‌سازی حمله به خاک اسرائیل، نمایش خودروهای نظامی و پرتابگرهای موشک دوربرد و متوسط خواهد بود.

هزاران لبنانی از زمان آغاز جنگ جولای سال 2006 میان اسرائیل و حزب‌الله خسارات جانی و مادی سنگینی متحمل شدند. این افراد و خانواده‌ قربانیان طی سالیان گذشته به طور فزاینده‌ از این حزب وابسته به ایران انتقادات شدیدی کرده‌اند.

انتقادات مردمی از حزب‌الله زمانی بیشتر شد که حسن نصرالله رهبر این حزب اذعان کرد که «اگر می‌دانستم واکنش اسرائیل به این شدت خواهد بود، هرگز دو سرباز اسرائیلی را در مرز لبنان-اسرائیل نمی‌ربودم».

جنگ 2006 میان حزب‌الله و اسرائیل و پیامدهای فاجعه‌بار آن بر لبنان طی سال‌های اخیر به یکی از موضوعات مهم انتقادی علیه عملکرد حزب‌الله تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید