امیدواری مردم سودان نسبت به تداوم آتش‌بس به‌رغم نقض موارد پیشین

برخی از شهروندان سودانی به «العربیه» گفتند که از بابت تداوم منازعه و تبدیل آن به جنگ داخلی در کشور نگرانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی مغازه‌ها در خارطوم به دنبال خوش‌بینی محتاطانه پس از امضای توافقنامه آتش‌بس در جده میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع که از شامگاه دوشنبه یکم خرداد به اجرا در می‌آید، درهای خود را به شکل جسته و گریخته باز کردند.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، این فضای خوش‌بینی روز گذشته و بامداد دوشنبه، در پی گلوله باران سنگین مواضع «پشتیبانی سریع» در خارطوم از سوی ارتش سودان، آشفته شد.

صدای مهیب این گلوله‌باران‌ها و لرزش ناشی از انفجارها در برخی مناطق، اهالی پایتخت را از خواب پراند.

امید به ثبات آتش‌بس

با این حال بسیاری از سودانی‌ها همچنان به امکان‌پذیر بودن پابرجایی آرامش به موجب توافق آتش‌بس هفت روزه جده و تمدید آن میان دوطرف متخاصم و آسوده‌شدن از غرش توپخانه‌ها و صفیر گلوله‌ها امیدوارند.

جنگ داخلی

از سویی برخی از شهروندان سودانی نیز به «العربیه» گفتند که از بابت تداوم منازعه و تبدیل آن به جنگ داخلی در سودان دچار نگرانی هستند.

صفاء ابراهیم (35 ساله)، کارمند یک شرکت خصوصی مقیم خارطوم در تماسی تلفنی با «رویترز» گفت: «از این جنگ خسته‌ایم و مجبور به خروج از خارطوم و آوارگی از منازل خود شدیم و خانواده میان شهرهای سودان و مصر سرگردانند. ما خواهان بازگشت به زندگی عادی خود هستیم. البرهان و حمیدتی باید به خواست مردم برای زندگی عادی احترام بگذارند.»

محمد حامد، فعال سیاسی ساکن خارطوم نیز تاکید کرد که اهالی این شهر، منتظر برقراری آتش‌بس و بازگشایی کریدورهای بشردوستانه هستند و وضعیت بهداشتی روز به روز وخیم‌تر می‌شود.

توافقی که شنبه شب گذشته در جده امضا شد، اولین توافق از زمان آغاز جنگ میان ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و نیروهای «پشتیبانی سریع» به فرماندهی محمد حمدان دقلو نیست زیرا دو طرف درگیری، 12 بار با آتش‌بس توافق کرده بودند که همه آنها دقایقی پس از اجرایی‌شدن، نقض شدند.

درگیری‌های آغاز شده در سودان از 15 آوریل 2023، زیان‌های هنگفت و بیش از 705 قربانی و 5287 زخمی برجای گذاشته است و اکثر بیمارستان‌ها در خارطوم و دارفور در غرب کشور عملا به حالت تعلیق در آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید