«مدعیان مهدویت» بار دیگر با مقتدی صدر بیعت کردند

شماری از اعضای این جریان با حضور در یک کلیپ ویدیویی که طی ساعات گذشته انتشار یافت شد، خواستار بیعت با مقتدی صدر به عنوان «مهدی موعود» شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از زمان ظهور «مدعیان مهدویت» در آوریل 2023 در عراق و ترویج ظهور امام زمان و حتی بیعت با مقتدی صدر، رهبر جریان صدری، این موضوع به رویدادی جنجالی و بحث برانگیز تبدیل شده است.

‌به‌رغم تبری مقتدی صدر، رهبر برجسته شیعیان عراق از جریان مدعی مهدویت او، این جریان یکشنبه 31 اردیبهشت در ویدیویی جدید، بار دیگر، با او «به عنوان امام زمان بیعت کرد» که بدین ترتیب موجی از انتقادات و تمسخر را برانگیخت.

Advertisement

شماری از اعضای این جریان با ظهور در یک کلیپ ویدیویی که طی ساعات گذشته در میان مردم عراق انتشار یافت شد، خواستار بیعت با مقتدی صدر به عنوان «مهدی موعود» شدند.

این افراد همچنین «برپایی دولت عدل الهی» را خواستار شدند.

تحریک فتنه

دادگاه تحقیق کرخ، در اواسط ماه گذشته (آوریل 2023)، 65 نفر از اعضای متهم این گروه که آنها را یک «باند» توصیف کرد، در پی ادعایشان مبنی بر این که صدر، همان «مهدی موعود»است، به اتهام «ترویج افکار فتنه‌انگیز و مخل امنیت اجتماعی»، بازداشت کرد.

مقتدی صدر ضمن تبری‌جستن از این ادعا، از هوادارانش خواست، «این گونه افکار را طرد کرده» و با این گروه به مقابله برخاسته و تصاویر آن را نیز بسوزانند.

این روحانی برجسته شیعه عراقی در آن تاریخ همچنین از تعلیق کار جریان منتسب به خود به مدت یک سال کامل خبر داد و خاطرنشان کرد: «تداوم رهبری جریان صدری، با حضور مدعیان مهدویت و برخی از فاسدین و مفسدین، امری بسیار خطرساز است.»

صدر در آگوست 2022، کناره‌گیری نهایی خود از فعالیت سیاسی را اعلام کرد که به دنبال آن، هوادارانش به شماری از نهادهای دولتی و کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز، یورش بردند.

مقتدی صدر در نیمه فوریه 2014 نیز با اعلام کناره‌گیری از کار سیاسی، تمامی دفاتر سیاسی این جریان را بست و با اعلام انحلال آن، هرگونه ارتباط با فراکسیون حامی خود در مجلس نمایندگان را لغو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید