وزیر خارجه آمریکا فرمانده ارتش سودان را به نشان دادن انعطاف‌پذیری از خود فراخواند

بلینکن ضمن محکوم کردن اقدامات خشونت‌آمیز طرفین نظامی درگیر در سودان، با فرمانده ارتش این کشور درباره مذاکرات جاری در جده برای برقراری آتش بس گفت‌وگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن, وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه شنبه 30 اردیبهشت با عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان درباره مذاکرات جاری در جده که برای دستیابی به توافق آتش‌بس در سودان و تسهیل امدادرسانی بشردوستانه به مردم این کشور، گفت‌وگو کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد:«بلینکن امروز با فرمانده نیروهای مسلح سودان در مورد مذاکرات جاری در جده که با هدف دستیابی به آتش‌بس کوتاه مدت و موثر برای تسهیل در ارائه کمک‌های بشردوستانه و بازگرداندن خدمات ضروری است، گفت‌وگو کرد».

بیانیه وزارت خارجه آمریکا افزود:«بلینکن از ژنرال عبدالفتاح البرهان فرمانده کل ارتش سودان خواسته است که انعطاف‌پذیری و ویژگی‌های رهبری از خود نشان دهد».

وزیر خارجه ایالات متحده اقدامات خشونت‌آمیز هر دو طرف در سودان که به کشته و زخمی شدن بسیاری از غیرنظامیان سودانی منجر شده است را محکوم کرد.

بر اساس این بیانیه، بلینکن تأیید کرد که توافق جده ارائه کمک‌های بشردوستانه و خدمات اساسی را که مردم سودان به شدت به آن نیاز دارند را تسهیل می‌کند.

بلینکن افزود که ایالات متحده قویا از تحقق امید و آرمان‌های مردم سودان برای تشکیل یک دولت غیرنظامی و یک سودان باثبات و دموکراتیک حمایت می‌کند.

سودان از 15 آوریل شاهد درگیری بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بوده است. از زمان آغاز نبردها، نزدیک به 1000 نفر، که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، کشته شده‌اند و بیش از یک میلیون سودانی از خانه‌های خود آواره شده یا به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

از زمان آغاز جنگ، چندین بار برای برقراری یک آتش‌بس دائمی تلاش شده است که متاسفانه همه این تلاش‌ها با شکست مواجه شد.

گفتنی است که نمایندگان طرفین در حال حاضر در جده در حال مذاکره هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید