دور دوم انتخابات ترکیه؛ 2 میلیون رای نامزد پیروز را مشخص می‌کند

«گروه مشاوره اوراسیا»: اردوغان در دور دوم، پیروز انتخابات خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو رقیب دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، تنها هفت روز فرصت دارند تا کسانی را که به هیچ یک از آنها رای کافی برای دستیابی به نتیجه قطعی در دور اول در 14 ماه مه ندادند، نسبت به رای دادن به خود متقاعد سازند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری که دوران ریاستش پایان یافته، بعد از پیروزی محافظه کاران در انتخابات پارلمانی، در دور اول انتخابات، پیش افتاد و با کسب 49.52 درصد آراء، 2.5 میلون رای از کمال قلیج‌دار اوغلو، نامزد ائتلاف اپوزیسیون جلوتر است.

پیش‌بینی پیروزی اردوغان

پس از حضور چشمگیر رای‌دهندگان در دور اول انتخابات و مشارکت 89 درصدی، بر أساس برآورد «گروه مشاوره اوراسیا»، از معدود شرکت‌هایی که پیشی‌گرفتن اردوغان را پیش‌بینی کرده بود، او در دور دوم پیروز انتخابات خواهد بود.

این دو نامزد بر سر کسب رای 2.79 میلیون رای‌دهنده به سنان اوگان، نامزد سوم، از جناح راست افراطی ناسیونالیست که قبل از هر چیز خواستار اخراج حدود پنج میلیون پناهنده و مهاجر مقیم ترکیه است، رقابتی سخت در پیش خواهند داشت.

«فرانس‌پرس» به نقل از برک السن، کارشناس سیاسی از دانشگاه «سابانچی» در استانبول، نوشت: «بسیاری از رای‌دهندگان ملی‌گرا با انتخاب قلیچ‌داراوغلو برای نمایندگی اپوزیسیون موافق نبوده و از او حمایت نکردند.»

«اردوغان قطعا پیروز می‌شود»

السن در عین حال ضمن تاکید بر این که اردوغان لزوماً به آرای اوگان نیاز نخواهد داشت، افزود: «اردوغان قطعا پیروز است.»

از سویی یوهانان بنگایم، پژوهشگر مؤسسه فرانسوی «مطالعات آناتولی» در استانبول، گفت: «پیشتر بر این باور بودیم که کردها، پادشاه ساز هستند، اما معلوم شد که جناح راست افراطی ناسیونالیست، ایفاگر این نقش است.»

اوگان 54 ساله، پیشتر با درنگ در اعلام موضع خود، خاطرنشان کرد بعد از دیدار یک ساعته‌اش با اردوغان در روز جمعه، «هفته آینده» فاش خواهد ساخت که به چه کسی رای خواهد داد.

این در حالی است که به جز عکس گرفتن و دست دادن با «رئیس جمهوری»، مطلب دیگری از این دیدار درز نکرد.

از سوی دیگر، قلیچ‌داراوغلو با اوگان دیدار نکرد، اما با اومیت اوزداغ، رهبر حزب ملی گرای «پیروزی»، گفت‌وگو دارد؛ به‌ویژه که اپوزیسیون با توجه به برتری محافظه‌کاران در پارلمان پس از انتخابات یکشنبه گذشته، به این آراء نیاز دارد.

332 نماینده از مجموع 600 نماینده مجلس، وابسته به اردوگاه اردوغان هستند (در مقایسه با 213 نماینده حامی اپوزیسیون)، که 268 نماینده از این تعداد، صرفا به حزب او «عدالت و توسعه» تعلق دارند.

حزب اردوغان، بزرگترین تشکیلات مورد حمایت حزب «حرکت ملی» (50) و چندین سازمان کوچک اسلامی مانند «هدا-پار» (حزب‌الله کردی با چهار نماینده) و «رفاه نو» (پنج نماینده) به حساب می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید