درگیری‌های پراکنده در خارطوم چند ساعت پس از امضای توافق آتش‌بس

وزارت خارجه سعودی اعلام کرد که توافق آتش‌بس، تابع ساز و کار نظارتی خواهد بود که در سطح بین‌المللی از حمایت سعودی و آمریکا برخوردار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چند ساعت پس از امضای توافقنامه آتش‌بس کوتاه‌مدت 7 روزه میان ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع»، درگیری میان دو طرف از سر گرفته شد.

منابع «العربیه»، یکشنبه 31 اردیبهشت بدون اشاره به جزئیات بیشتر گزارش دادند که درگیری‌های پراکنده در اطراف مرکز فرماندهی کل در خارطوم پایتخت این کشور رخ داده و ستون‌های دود از این مرکز بلند می‌شود.

این درگیری‌ها در پی امضای توافق آتش‌بس در شامگاه شنبه در جده رخ داد. بر أساس این توافق، طی 48 ساعت آینده، یعنی از لحظه امضا تا اجرای آتش‌بس در یکشنبه، دو طرف متعهد شدند که در راستای تحقق اهداف نظامی میدانی، اقدام نکنند که عملا به معنی توقف درگیری‌هاست.

بر همین مبنا طی این مدت، ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع» باید نیروهای خود را از مفاد این توافقنامه آگاه کرده و آنها را به رعایت آتش‌بس در سراسر کشور فرا بخوانند.

این دو بزرگ‌ترین نیروی نظامی سودان در خصوص تحویل و توزیع کمک‌های بشردوستانه، بازگرداندن خدمات، بیرون بردن نیروها از بیمارستان‌ها و مراکز اساسی عمومی و تسهیل عبور امن ارائه‌کنندگان کمک‌های بشردوستانه و کالاها، توافق کردند.

نظارت بین‌المللی

از سویی وزارت خارجه سعودی اعلام کرد که توافق آتش‌بس، تابع ساز و کار نظارتی خواهد بود که در سطح بین‌المللی از حمایت سعودی و آمریکا برخوردار است.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است: «انتظار می‌رود مذاکرات بعدی که غیرنظامیان سودانی و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی را شامل خواهد شد، بر اقدامات لازم برای دستیابی به توقف دائمی درگیری‌ها و فعال‌کردن روند سیاسی، متمرکز شود.»

این توافق تحت سرپرستی سعودی- آمریکا، دریچه امید در خصوص امکان بسترسازی برای آغاز مذاکرات سیاسی را گشود که می‌تواند به حل و فصل این بحران خونین بیانجامد و سودان را به مسیر دموکراتیک بازگرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم