وزارت خارجه سعودی: ریاض خواستار ممانعت از خونریزی در سودان است

وزیر خارجه سعودی از همکاری طرف‌های سودانی شرکت کننده در مذاکرات جده برای دستیابی به توافق آتش‌بس، قدردانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، به مناسبت اعلام امضای توافق آتش‌بس در شامگاه شنبه 30 اردیبهشت میان ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» در پی مذاکرات جده، بر اهتمام جدی رهبری پادشاهی عربی سعودی نسبت به حفظ خون مردم سودان، تاکید ورزید.

وزیر خارجه سعودی ضمن تاکید بر رویکرد جدی رهبری این پادشاهی به «امنیت و ثبات سودان و مردم برادر آن»، از همکاری طرف‌های سودانی شرکت کننده در مذاکرات جده برای دستیابی به توافق آتش‌بس، قدردانی کرد.

بن فرحان با این بیان که این توافق، بارقه امیدی برای سودانی‌ها به‌ویژه اهالی خارطوم است، ابراز امیدواری کرد که این توافق، متعاقبا تمدید شود.

سعودی و ایالات متحده شامگاه شنبه در بیانیه مشترک خود با اعلام این که طرف‌های سودانی به توافق آتش‌بس دست یافتند، تأکید کردند که «مردم سودان طی پنج هفته گذشته از این منازعه ویرانگر، آسیب دیده‌اند.»

در این بیانیه آمده است: «پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده آمریکا در کنار مردم سودان هستند و از طرف‌ها می‌خواهند که به تعهدات خود برای اجرای توافق آتش‌بس کوتاه مدت و ارائه کمک‌های بشردوستانه به شدت مورد نیاز مردم سودان، کاملا پایبند بمانند.»

بر اساس بیانیه مشترک سعودی و آمریکا، دو طرف درگیر در سودان با آتش‌بس هفت روزه از 22 مه موافقت کردند. در این بیانیه آمده است که آتش‌بس، «با رضایت دو طرف قابل تمدید است» و آنها همچنین با «تحویل و توزیع کمک‌های بشردوستانه، بازگرداندن خدمات اولیه و خروج نیروها از بیمارستان‌ها و مراکز عمومی اساسی» موافقت کردند.

طرفین همچنین توافق کردند که عبور و مرور ایمن کمک‌های بشردوستانه و کالاها را تسهیل کنند تا ورود بدون مانع کمک‌ها از بنادر ورودی برای اهالی نیازمند تامین شود.

درهمین بیانیه تصریح شد: «با توجه به دشواری ناشی از درگیری، تمرکز فوری ما بر توقف جنگ به منظور کاهش درد و رنج مردم سودان بوده و مذاکرات جده با هدف برقراری آتش‌بس کوتاه مدت برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه و بازگرداندن خدمات اولیه صورت گرفت.

در ادامه این بیانیه آمده است: «این مذاکرات، یک روند سیاسی نیست و نباید به این شکل به آن نگریست. ما انتظار داریم مذاکرات بعدی که غیرنظامیان سودانی و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی را شامل خواهد شد، به اقدامات لازم برای دستیابی به توقف دائمی اقدامات خصمانه و فعال‌کردن روند سیاسی برای تکمیل تغییرات دموکراتیک و تشکیل یک دولت غیرنظامی بپردازد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم