همسر ولی‌عهد سعودی از راه‌اندازی مرکز «علمی» برای فناوری و اکتشافات علوم خبر داد

طرح‌ مرکز فناوری و اکتشافات علمی «ilmi» جایگاهی ملی و چراغ راه دانش و نوآوری برای نسل آینده امید‌بخش سعودی راه‌اندازی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همسر ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی، شاهدخت سارا بنت مشهور بن عبدالعزیز، رئیس هیئت مدیره مرکز «علمی» از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک مرکز فناوری و اکتشافات علوم موسوم به «علمی» خبر داد.

این مرکز فناوری و اکتشافات علوم که قرار است در سال 2025 میلادی افتتاح شود یک مرکز غیرانتفاعی است که در شهر غیرانتفاعی محمد بن سلمان در ریاض تاسیس خواهد شد.

مرکز «علمی» یک ابتکار بلندپروازانه و غیردولتی است که تحت رهبری شاهدخت سارا بنت مشهور بن عبدالعزیز با هدف توانمندسازی و الهام بخشیدن به نسل بعدی از متفکران و مبتکران و نوآوران در پادشاهی عربی سعودی تاسیس می‌شود.

از جمله اهداف این مرکز، ایجاد افق‌های آموزشی پیشرفته برای نسل‌های آینده و ارائه سیستمی جدید و نوآورانه و فراتر از چارچوب‌های سنتی اعلام شده است.

شاهدخت سارا گفت: «مرکز «علمی» برای اکتشافات علمی و نوآوری تاسیس می‌شود تا یک بستری ملی و چراغی از دانش و خلاقیت را برای نسل امید‌بخش آینده سعودی فراهم سازد. بنابراین، چشم‌انداز ما ارائه یک مرکز الهام‌بخش که علاقمندی به دانش، علوم و فناوری را ارتقاء می‌دهد».

او افزود: «مرکز «علمی» با ارائه خدمات به همه افراد با تمام توانایی‌ها به دنبال توانمندسازی نسل بعدی متفکران و مبتکران برای تحقق آرمان‌های آینده درخشان ما است».

مرکز «علمی» در شهر غیرانتفاعی محمد بن سلمان

مرکز «علمی» برای نوآوری و اکتشافات علوم، دارای طرح‌های شهری منحصر به‌فرد و پایدار است که از محیط و طبیعت پادشاهی عربی سعودی الهام گرفته شده است.

این مرکز نسل‌های جدید را به خلاقیت، پرسش‌گرایی، در نظر گرفتن چالش‌های پیش‌روی بشر، و کار بر روی نوآوری برای آینده‌ای روشن‌تر، متناسب با قابلیت‌های متفاوت افراد تشویق می‌کند و بازدید کنندگان این مرکز نیز از امکانات مختلفی در محیطی مناسب و جذاب بهره‌مند می‌شوند.

مرکز «علمی» در ریاض قرار است یک مرکز پیشرو در جهان و یک مقصد خانوادگی تعاملی و توانمند برای نسلی امیدبخش از متفکران، مبتکران و رهبران عصر جدید باشد.
برنامه‌های مرکز «علمی» کشف و نوآوری بر اساس روش STREAM (علم، فناوری، خواندن، مهندسی، هنر و ریاضیات) است که با ارائه یک برنامه تعاملی و طیف گسترده‌ای از نمایشگاه‌های مشخص انواع مختلفی از موضوعات مانند فضا، سیستم‌های محیطی، هوش مصنوعی و ارتباط آنها با زندگی روزمره را شامل می‌شود.

این مرکز بازدیدکنندگان را به سفری اکتشافی عملی می‌برد تا آنها را با اجزای اساسی واقعیت پیرامون نظیر انرژی، ماده و اطلاعات و اصول و فرآیندهایی که ارتباط متقابل بین آنها را توضیح می‌دهد، آشنا سازد. این مفاهیم از طریق سه منطقه تعاملی موضوعی: دنیای ما، خود ما و اختراعات ما مورد بررسی قرار می‌گیرند.

رویکرد به هر منطقه از نمایشگاه‌ها و برنامه‌های این مرکز برای برانگیختن و تحت تأثیر قرار دادن بازدیدکنندگان طراحی شده‌اند، همراه با سؤالات ارزشمندی که کاوش بازدیدکنندگان و تحلیل‌های نوآورانه را تحریک می‌کنند.

گفتنی است که از جمله اهداف عمده و پایدار مرکز «عملی» ارتقای سلامت و رفاه برای افراد و جامعه، استفاده از انرژی‌های پاک و توسعه پایدار شهرها و جوامع است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید