مهمترین مفاد بیانیه سی و دومین اجلاس سران کشورهای عربی در جده

در بیانیه اجلاس سران عرب اهمیت توقف مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای عربی مورد تاکید قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بیانیه جده که جمعه 29 اردیبهشت در پایان سی و دومین نشست سران کشورهای عربی در سعودی، صادر شد، رهبران عرب بار دیگر بر محوریت موضوع فلسطین به عنوان یکی از عوامل اصلی ثبات منطقه و اهمیت افزایش تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حلی فراگیر و عادلانه برای مسئله فلسطین تاکید کردند.

بیانیه جده همچنین آرامش در سودان، اولویت‌دادن به گفت‌وگو، حفظ نهادهای ملی کشور و رد هرگونه مداخله خارجی که به منازعه دامن می‌زند را خواستار شد.

تداوم و افزایش تلاش‌ها با هدف کمک به سوریه برای غلبه بر بحران این کشور نیز از دیگر محورهای مورد تاکید در این بیانیه است.

در بیانیه جده همچنین بر حمایت از تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به منظور دستیابی به راه‌حل سیاسی جامع برای بحران یمن تاکید شده است.

این بیانیه ضمن اعلام همبستگی کامل کشورهای عربی با لبنان، خواستار انتخاب رئیس جمهوری شد که آرمان‌های مردم لبنان را تحقق بخشد.

از دیگر محورهای بیانیه جده، می‌توان به لزوم توقف مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای عربی اشاره کرد.

در بند هفتم بیانیه جده آمده که توسعه پایدار، امنیت، ثبات و زندگی در صلح از حقوق ذاتی شهروندان عرب است.

اهمیت سرمایه‌گذاری در منابع طبیعی و بهره برداری بهینه از فرصت‌ها و پتانسیل‌ها برای دستیابی به توسعه صنعتی و کشاورزی در کشورهای عربی نیز مورد توافق سران عرب قرار گرفت.

در بیانیه جده، «تعهد به گفت‌وگو، مدارا و عدم مداخله در امور دیگران» نیز یادآوری شده است.

بیانیه مذکور همچنین محافظت از هویت و فرهنگ ریشه‌دار عربی و برجسته‌سازی میراث تمدنی و فکری آن را مورد تاکید قرار داد.

در این بیانیه ضمن تقدیر از اقدامات و توجه جدی پادشاهی عربی سعودی به تامین شرایط مناسب برای تحقق ثبات و توسعه اقتصادی در منطقه، طرح تاسیس نهادی برای پژوهش‌ و مطالعات پیرامون توسعه و اقتصاد پایدار پیشنهاد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید