«بیانیه اجلاس جده»؛ توافق تاریخی درباره ضرورت همبستگی برای حل مسائل امت عرب

در بیانیه پایانی اجلاس سران عرب در جده بر ضرورت اتخاذ گام‌های لازم برای حل بحران سوریه، همبستگی با سودان و تایید ابتکار‌صلح سعودی برای یمن تاکید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رهبران عرب در بیانیه پایانی سی و دومین اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب که جمعه 29 اردیبهشت در شهر جده سعودی برگزار شده و به فعالیت‌های خود پایان داد در فضایی مملو از خوش‌بینی و وفاق بر ضرورت همبستگی برای حل مسائل و چالش‌هایی که امت عرب با آن مواجه است، توافق کردند.

از موضوعات مورد توافق سران عرب در اجلاس جده، علاوه بر پرداختن به بحران‌های نوظهور در سودان و لیبی، مسائلی نظیر اوضاع در یمن، سوریه و لبنان مورد بررسی قرار گرفته و در راس آنها بر مسائل مسأله فلسطین و حمایت از طرح صلح عربی مبتنی بر راه‌حل دو کشور تاکید شد.

تاکید مطلق بر حاکمیت امارات بر جزایر سه‌گانه

سران اتحادیه عرب در بیانیه پایانی اجلاس دوره‌ای خود در جده سعودی تاکید مطلق خود را در حمایت از حاکمیت کشور امارات متحده عربی بر جزایر سه‌گانه آن، طنب‌های کوچک و بزرگ و ابوموسی، ابراز داشتند.

در ارتباط با پرونده ایران طی بیانیه پایانی اجلاس جده از توافق حاصله میان پادشاهی عربی سعودی و ایران در پکن که شامل ازسرگیری روابط دیپلماتیک، بازگشایی سفارتخانه‌ها و فعال‌سازی توافق همکاری امنیتی و اقتصادی میان دو کشور می‌شود، استقبال شد.

در این بیانیه همچنین بر ضرورت مخالفت کامل با وجود هر گونه گروه‌های شبه‌نظامی و نهادهای مسلح خارج از چارچوب حکومت‌ها و ضرورت یکپارچگی مواضع در روابط کشورهای عربی با پیرامون منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید شد.

محوریت مسأله فلسطین

طی بیانیه اجلاس جده که در 32 بند تنظیم شده به مسائل مختلف ضروری در جهان عرب از جمله مسأله فلسطین، بحران سوریه، اوضاع در لبنان و پرونده ایران گرفته تا مسائل زیست محیطی، امنیت سایبری و پرونده‌های اقتصادی و اجتماعی پرداخته شده است.

اعضای اتحادیه عرب در این‌ بیانیه بر محوری بودن مسآله فلسطین نزد کل امت عرب و هویت عربی قدس شرقی اشغالی، پایتخت دولت فلسطین و حق کشور فلسطینی در داشتن حاکمیت مطلق بر همه سرزمین‌های اشغال شده خود تا مرزهای 1967 و از جمله آن قدس شرقی و اهمیت فعال‌سازی «طرح صلح عربی» تاکید کردند.

در خصوص لبنان این بیانیه بر ضرورت ترغیب مقامات لبنانی به ادامه تلاش‌ها برای انتخاب رئيس جمهوری این کشور و تشکیل دولت در سریع‌ترین وقت ممکن و انجام اصلاحات اقتصادی برای برون‌‌رفت از بحران در لبنان تاکید کرد.

یکپارچگی سرزمینی سوریه

در ارتباط با سوریه «بیانیه اجلاس جده» بر پایبندی مجدد به محافظت از حاکمیت سوریه و تمامیت ارضی و ثبات این کشور و گسترش تلاش‌ها برای کمک جهت خروج از بحران آن و پایان دادن به درد و رنج مردم سوریه تاکید کرد.

مخالفت با دخالت در امور سودان

سران عرب در بیانیه پایانی اجلاس خود بر همبستگی کامل برای محافظت از حاکمیت و استقلال و تمامیت ارضی سودان و مخالفت با هر گونه دخالت در امور داخلی آن به عنوان بحران داخلی و محافظت از نهادهای این کشور تاکید کردند.

همچنین درباره تحولات اوضاع در لیبی بر پایبندی به وحدت و حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی لیبی و مخالفت با هر گونه دخالت خارجی در امور آن و ضرورت خویشتن‌داری و پرهیز از تنش‌زایی تاکید شد.

حمایت از دولت قانونی یمن

اعضای اتحادیه عرب در جده بر التزام به وحدت و حاکمیت یمن و ضرورت تداوم حمایت‌ها از دولت قانونی یمن به ریاست شورای رهبری و در راس آن رشاد محمد العلیمی و تقویت نقش او و حمایت از آن تاکید کردند.

همچنین در بیانیه پایانی اجلاس سران عرب بر حمایت از تلاش‌های دولت سومالی در جنگ همه‌جانبه آن علیه تروریسم و از جمله آن جنبش«الشباب» با هدف نابودی این گروه و تحسین نقش ارتش ملی سومالی در این کارزار تاکید شد.

محکوم کردن یورش ترکیه به شمال عراق

بیانیه پایانی اجلاس جده یورش نیروهای ترکیه به خاک عراق را محکوم کرده و از آنکارا خواست تا

نیروهای خود را بی قید و شرط از این منطقه خارج کند.

مبارزه با تروریسم

در خصوص مبارزه با پدیده تروریسم، بیانیه پایانی اجلاس سران عرب در جده هر گونه اقدامات جنایتکارانه صورت گرفته توسط سازمان‌های تروریستی در کشورهای عربی و جهان را محکوم کرده و از کشورهای عربی که تاکنون توافقنامه عربی مبارزه با تروریسم را تصویب نکرده‌‌اند خواسته شده تا این سند را به‌تصویب رسانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید