منابع العربیه: قوه قضائیه لبنان ریاض سلامه را به فرانسه تحویل نخواهد داد

رئیس بانک مرکزی لبنان با تحقیقاتی در لبنان و 5 کشور اروپایی در ارتباط با پروندهای پولشوئی و اختلاس أموال عمومی روبروست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» خبر داده‌اند، لبنان، یک نسخه از «اعلان قرمز» اینترپل را دریافت کرده که خواستار بازداشت ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان به نفع قوه قضاییه فرانسه شده است.

این منابع تاکید کردند که وزارت کشور و قاضی غسان عویدات، دادستان کل لبنان، پنجشنبه 28 اردیبهشت، اعلان قرمز را از کانال‌های رسمی دریافت کردند.

با این حال به گفته منابع قضایی به «العربیه»، قوه قضاییه لبنان هفته آینده پس از دریافت حکم اینترپل، جلسه استماع ریاض سلامه را برگزار خواهد کرد و براساس قوانین قوه قضائیه، سلامه به قوه قضائیه فرانسه تحویل داده نخواهد شد.

حکم بازداشت بین‌المللی ریاض سلامه، در چارچوب تحقیقات به اتهام پولشوئی و اختلاس أموال عمومی صادر شده است.

لزوم استعفای سلامه از سمت خود

سعاده الشامی، معاون نخست‌وزیر لبنان، پنجشنبه، پس از صدور حکم بازداشت سلامه از سوی فرانسه، از رئیس بانک مرکزی لبنان خواست تا از سمت خود استعفا دهد.

سلامه، دستیارش ماریان الحویک و برادرش رجا به اتهام اختلاس بیش از 300 میلیون دلار از بانک مرکزی با تحقیقات در لبنان و دست‌کم پنج کشور اروپایی روبرو هستند.

الشامی به «رویترز» گفت: «زمانی که فردی در هر کشوری به چنین خلاف‌کاری‌ها متهم می‌شود، نباید در منصب رسمی، باقی مانده و باید فوراً از قدرت کناره‌گیری کند». وی افزود: «به نظر من او باید استعفا دهد.»

«استعفا خواهم داد»

سلامه که ارتکاب هرگونه تخلف از سوی خود و برادرش را انکار می‌کند، به «العربیه» گفت که در صورت صدور حکم دادگاه علیه وی، از سمتش کناره گیری خواهد کرد.

سلامه در گفت‌گو با «الحدث» با تاکید بر این که بنا دارد علیه حکم جلب صادره از فرانسه که نقض اصول توافق میان لبنان و فرانسه است، اعتراض کند افزود: «مسیر قانونی ناعادلانه است ولی من آماده تعامل با آن هستم.»

سلامه با دفاع از خود و حمله به سیاستمداران گفت: «من با دستگاه قضایی لبنان و خارج، همکاری می‌کنم و اگر حکمی علیه من صادر شود، از سمت خود کناره‌گیری خواهم کرد اما اسناد موجود، نادرستی اتهامات علیه من را به‌ویژه درمورد شرکت «فور اسوسیشن» متعلق به برادرم‌، نشان داد.»

رئیس بانک مرکزی لبنان تاکید کرد: «وجدانم آسوده و اتهامات نادرست است.»

15 ژوئن زمان برپایی حلسه تفهیم اتهام

به گفته یک منبع قضایی بلندپایه به «رویترز»، قاضی بازپرسی که بر پرونده داخلی علیه ریاض سلامه، نظارت دارد، دفاعیات وکلای مدافع سلامه را رد کرده و راه را برای برپایی جلسه تفهیم اتهام در 15 ژوئن هموار ساخت.

منتقدان پیشتر نسبت به انجام تحقیقات جدی قوه قضائیه با فردی در جایگاه سلامه، با توجه به روابط سیاسی او، ابراز تردید کردند.

برادران سلامه و الحویک در دو پرونده جداگانه در لبنان به کلاهبرداری و اختلاس متهم شدند و رسانه‌های لبنان نتوانستند به الحویک و وکلایش برای گرفتن اظهارنظر از آنها، دسترسی یابند.

این منبع قضایی به «رویترز» گفت که جلسه تفهیم اتهام جدید برای رجا سلامه در 15 ژوئن تعیین‌شده است.

دادستانی فرانسه سه‌شنبه حکم جلب سلامه را صادر کرد که اولین موردی که توسط یک نهاد تحقیقات خارجی از او صادر شد.

کناره‌گیری ریاض سلامه از منصبش، نقطه عطفی در فروپاشی مالی ناشی از دهه‌ها حیف و میل و فساد مالی و اعمال سیاست‌های ناپایدار از سوی رهبران لبنان خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید