فرستاده سازمان ملل نقض تعهدات بشردوستانه در سودان را محکوم کرد

مارتین گریفیث: خارطوم همچنان یکی از خطرناک‌ترین مناطق جهان برای کارکنان در عرصه بشردوستانه محسوب می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل در امور بشردوستانه، موارد متعدد و جدی نقض توافقنامه‌ هفته گذشته میان طرف‌های درگیر در سودان به منظور دورساختن غیرنظامیان و زیرساخت‌ها از گزند نبردهای جاری و تسهیل ورود کمک‌های ضروری مورد نیاز را محکوم کرد.

گریفیث، که تلاش‌های امدادی سازمان ملل را در سودان رهبری می‌کند، از بیانیه 12 مه که در شهر جده سعودی توسط هر دو طرف درگیری مبنی بر تعهد آنها برای خودداری از حمله به کارکنان عرصه بشردوستانه امضا شد، استقبال کرد.

گریفیث در مصاحبه با «خبرگزاری فرانسه» گفت که همزمان با رسیدن کمک‌ها، موارد جدی و هولناک نقض توافقنامه، از زمان اعلام امضای آن، رصد شده است.

در حالی که سازمان «پزشکان بدون مرز» چهارشنبه از حمله به انبارهای این سازمان در خارطوم، یک روز قبل خبر داد، گریفیث نیز به عنوان نمونه‌ای از موارد «متعدد»، به حمله به دفاتر برنامه جهانی غذا در پایتخت سودان، اشاره داشت.

نیاز به 3 میلیارد دلار بودجه

از سویی سازمان ملل متحد، چهارشنبه گذشته اعلام کرد که نیمی از جمعیت سودان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و تنها در سال جاری بیش از 3 میلیارد دلار برای ارائه کمک‌های فوری در داخل کشور و پناهجویان فراری از مرزها، مورد نیاز است.

گریفیث ضمن تاکید بر لزوم تحرک سریع طرف‌های کمک‌دهنده، عنوان کرد که مذاکرات بر سر توافقنامه امضا شده اخیر در حالی صورت گرفت که گفت‌وگوها در جده در مورد آتش‌بس، همچنان ادامه دارد.

موضوع محوری در این مذاکرات، تضمین ورود کمک‌های انسانی حتی در صورت تداوم نبردها و تلاش برای متوقف‌کردن تجاوزات و غارت و چپاول است که ذخایر غذایی را نابود و اکثر مراکز بهداشتی در خارطوم را به کلی فلج کرده است.

عددی شرم آور

برنامه جهانی غذا نیز پنجشنبه، خسارات خود ناشی از غارت مواد غذایی، وسایل نقلیه و سوخت از زمان آغاز درگیری‌ها را حدود 56 میلیون دلار برآورد کرد. گریفیث در توضیح این موضوع گفت: «این عدد بزرگ، تکان دهنده و شرم آور است.»

وضعیت «هولناک» در دارفور

گریفیث در ادامه مصاحبه با «فرانس‌پرس» افزود که خارطوم همچنان «یکی از خطرناک‌ترین مناطق جهان» برای کارکنان در عرصه بشردوستانه به حساب می‌آید.»

او در ارتباط با وضعیت دارفور هشدار داد که «پارامتر خطرساز درگیری‌های نژادی نیز اکنون تمامی کشور را تهدید می‌کند.»

به گفته امدادگران، خشونت‌ها در الجنینه مرکز ایالت غرب دارفور به کشته‌شدن صدها نفر و فروپاشی سیستم بهداشتی، انجامیده است.

گریفیث افزود: «دارفور مکانی که حتی قبل از بحران اخیر، از نبود غیر عادی امکانات و امنیت شکننده رنج می‌برد، از سرگیری منازعه، تاثیر وحشتناکی بر اهالی این منطقه گذاشته است.»

او با اشاره به تلاش‌های خستگی‌ناپذیر جاری برای سازماندهی کمک‌ها از طریق مرز چاد به دارفور، ابراز امیدواری کرد که امکان انجام عملیات انتقال هوایی از نایروبی به دارفور و خارطوم، فراهم شود.

فرستاده سازمان ملل در أمور بشردوستانه در عین حال نسبت به تداوم مانع‌تراشی‌های بوروکراتیک در روند انتقال کمک‌ها از پورت‌سودان به داخل کشور، ابراز تاسف کرد و افزود که تصحیح این وضعیت، امکان‌پذیر است و باید به سرعت در این راستا اقدام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید