سی و دومین نشست سران کشورهای عربی در جده آغاز شد

این اجلاس با مشارکت زلنسکی بر موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و پرونده مناسبات عربی با کشورهای همسایه و أوضاع نارام سودان و موضوع فلسطین متمرکز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سی و دومین نشست سران کشورهای عربی جمعه 29 اردیبهشت در جده آغاز شد.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، از رهبران و نمایندگان کشورهای شرکت کننده در نشست سران کشورهای عربی در محل برگزاری این نشست استقبال کرد.

ولی‌عهد سعودی در آغاز نشست سران کشورهای عربی گفت که امیدواریم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به بحران‌ در این کشور پایان دهد.

بن سلمان گفت که «اجازه نخواهیم داد منطقه ما به منطقه درگیری تبدیل شود» و افزود: «به کشورهای دوست در شرق و غرب اطمینان می‌دهیم که ما در حال پیشروی در [مسیر] صلح هستیم.»

رهبران و سران کشورهای عربی از روز گذشته برای مشارکت در نشست جده وارد سعودی شدند.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در این نشست با استقبال از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: «بحران سوریه بهای سنگینی داشت.»

پادشاه اردن در ادامه گفت: «با ادامه شهرک‌سازی‌ و آواره‌ کردن فلسطینی‌ها از سرزمین‌هایشان به صلح نمی‌توان رسید و دستیابی به صلح عادلانه و همه جانبه بدون ایجاد کشور مستقل فلسطین امکان‌پذیر نخواهد بود.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز به عنوان مهمان افتخاری، در نشست سران کشورهای عربی حضور دارد.

دستور کار اجلاس بر بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، در کنار مناسبات عربی با کشورهای همسایه، و همچنین وضعیت به شدت متشنج جاری در سودان و موضوع فلسطین، متمرکز است.

پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست سران کشورهای عربی در جده بر تعهد به حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید دارد و هرگونه مداخله خارجی و حضور نظامی غیرقانونی در سوریه را غیرقابل قبول خوانده است.

در پیش‌نویس بر محکومیت جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین و رد هرگونه تقسیم و تجزیه اراضی فلسطینی تاکید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید