سعودی: هماهنگی با اوپک پلاس ثبات بازارهای نفت را به همراه دارد

امضای چندین تفاهم‌نامه با کشورهای عربی به‌منظور افزایش همکاری‌ در زمینه‌ انرژی‌های تجدیدپذیر، هیدروژن پاک، نفت، گاز و پتروشیمی از جمله گام‌هایی است که به گفته عبدالعزیز بن سلمان، ریاض در این زمینه به انجام آن اقدام کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی در اظهاراتی گفت، همکاری ریاض با کشورهای عربی در حوزه انرژی، بخش جداناپذیری از علاقه پادشاهی عربی سعودی به افزایش روابط خود با کشورهای عربی در تمام زمینه‌ها است.

او در اظهاراتی به خبرگزاری پادشاهی عربی سعودی، «واس»، گفت، این همکاری در قالب هماهنگی برای اقدامات مشترک، طرح‌ها، برنامه‌ها و ابتکارات متعدد انجام می‌شود.

وزیر انرژی سعودی درباره همکاری‌های بین‌المللی نیز افزود، ریاض با کشورهای اوپک پلاس هماهنگ است. به گفته او، این هماهنگی ثبات بازارهای جهانی نفت، حفظ تعادل بازار و امنیت عرضه را به همراه داشته و به رشد اقتصاد جهانی کمک می‌کند.

امضای چندین تفاهم‌نامه با کشورهای عربی از جمله مصر، عمان، اردن و عراق به‌منظور افزایش همکاری‌ در زمینه‌ انرژی‌های تجدیدپذیر، هیدروژن پاک، نفت، گاز، پتروشیمی و دیگر بخش‌های مربوط به انرژی از جمله گام‌هایی است که به گفته عبدالعزیز بن سلمان، ریاض در این زمینه به انجام آن اقدام کرده است.

وزیر انرژی سعودی ضمن اشاره به شبکه برق بین ریاض و کشورهای خلیج گفت، طرح‌هایی از جمله شبکه برق بین سعودی، عراق، اردن و مصر وجود دارد که در دست اجرا است.

عبدالعزیز بن سلمان تصریح کرد، این طرح‌ها به‌دنبال افزایش امنیت شبکه‌های ملی، افزایش میزان اطمینان‌بخشی‌ آنها، افزایش توانایی‌ برای جذب پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر و ایجاد بازار منطقه‌ای برای تبادل و انتقال انرژی الکتریکی است.

به گفته وزیر انرژی سعودی، چنین اقداماتی منجر به سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری بهینه از نیروگاه‌ها، صادرات انرژی تجدید‌پذیر و پیوند شبکه انرژی بین کشورهای عربی از سعودی تا شمال آفریقا می‌شود.

او در ادامه خاطرنشان کرد: «شاهد هماهنگی، همکاری و ارتباط مستمر با کشورهای عربی از طریق شوراهای هماهنگی یا کمیته‌های مشترک هستیم.»

او این همکاری مستمر را در «زمینه‌های مختلف انرژی و موضوعات مربوط به آن، از جمله تبادل تجربیات در بخش برق، انرژی تجدید‌پذیر، تولید و مصرف بهینه برق، تحول دیجیتال در استفاده از انرژی و کاربردهای آن، همچنین برنامه مقابله با تغییرات آب و هوایی که شامل اجرایی‌کردن رویکرد اقتصاد بازیافتی کربن و استفاده از فناوری‌های کاهش انتشار می‌شود»، دانست.

وزیر انرژی سعودی در پایان ابراز امیدواری کرد که نشست اتحادیه عرب در شهر جده، فرصتی نوین جهت همکاری و هماهنگی گسترده و فعال میان کشورهای عربی در تمام زمینه‌ها فراهم کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید