زلنسکی در اجلاس سران عرب میانجی‌گری سعودی در آزادی اسرا را ارزشمند خواند

رئيس جمهوری اوکراین در «توئیتر» بر عزم خود برای «تقویت روابط دوجانبه و روابط اوکراین با جهان عرب» تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین جمعه 29 اردیبهشت با حضور در افتتاحیه سی و دومین اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در شهر جده، میانجی‌گری پادشاهی عربی سعودی در آزادی اسرای جنگی را ارزشمند خواند.

زلنسکی که به عنوان مهمان افتخاری در اجلاس سران عرب حضور داشت طی سخنرانی خود گفت آنچه در کشورش جریان دارد تنها نزاع نیست بلکه جنگی تمام عیار است که بر اوکراین تحمیل شده است.

او همچنین گفت که اوکراین هیچ‌گونه اقدامات خصمانه‌ای علیه تمامیت سرزمینی سایر کشورها انجام نداده است.

به گزارش «فرانس پرس» زلنسکی که از زمان آغاز جنگ، برای اولین بار به سعودی سفر می‌کند، پیش از آن در حساب «تلگرام» خود نوشت «در اجلاس سران اتحادیه عرب سخنرانی خواهم کرد. با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی دیدار خواهم کرد و دیدارهای دوجانبه‌ دیگری خواهم داشت».

او همچنین بیان کرد که اولویت‌های سفر او به جده «ارائه طرح‌ صلح مورد نظر اوکراین است که باید از سوی شمار زیادی از کشورها به اجرا درآید».

محافظت از مسلمانان اوکراین

در بخش دیگری از سخنان خود زلنسکی گفت که اولویت دیگر او «محافظت از مسلمانان اوکراین در شبه‌جزیره کریمه است که در سال 2014 توسط روسیه ضمیمه شده است».

او افزود:« کریمه اولین جایی بود که از اشغالگری روسیه رنج کشید و اغلب کسانی که در کریمه تحت اشغال مورد سرکوب واقع می‌شوند، مسلمانان هستند».

«آسوشیتد پرس» گزارش داد که رئیس جمهوری اوکراین در «توئیتر» هدف خود از حضور در اجلاس سران عرب در جده را «تقویت روابط دوجانبه و روابط اوکراین با جهان عرب» اعلام و دیگر موضوعات مورد توجه خود را «الحاق کریمه توسط روسیه»، «طرح صلح» و همکاری در زمینه انرژی عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید