محمد بن سلمان: منازعاتی که ملت‌های منطقه از آن رنج می‌برند باید پایان یابد

این اجلاس با مشارکت زلنسکی برموضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و پرونده مناسبات عربی با کشورهای همسایه و أوضاع ناآرام سودان و موضوع فلسطین متمرکز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سی و دومین اجلاس سران کشورهای عربی، جمعه 29 اردیبهشت در جده، آغاز شد.

این اجلاس، با سخنرانی ایمن بن عبدالرحمن، نخست‌وزیر الجزایر آغاز شد که در آن با تاکید بر رویکرد جدی نسبت به وحدت صفوف عربی و استقبال از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، از تلاش‌های سعودی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب قدردانی کرد.

عبدالرحمن همچنین از جامعه جهانی خواست، مسئولیت خود را در قبال مردم فلسطین بر عهده گرفته و به سیاست شهرک‌نشینی اسرائیل پایان دهد.

نخست‌وزیر الجزایر همچنین از برادران سودانی خواست که منافع ملت را در اولویت قرار داده و با روی‌آوردن به گفت‌وگو، از درگیرشدن در چرخه خشونت، اجتناب کنند.

ولی‌عهد سعودی پس از بر عهده‌گرفتن ریاست سی و دومین اجلاس سران کشورهای عربی، ضمن اعلام افتتاح این اجلاس، به سران عرب حاضر و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خوشامد گفت.

بن سلمان با تاکید بر این که «ما به کشورهای دوست در شرق و غرب اطمینان می‌دهیم که در مسیر صلح گام برمی‌داریم»، افزود: «هرگز اجازه نخواهیم داد منطقه ما به منطقه‌ای برای منازعه‌ها تبدیل شود.»

اهمیت بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

ولی‌عهد سعودی گفت: «مسئله فلسطین، موضوع اصلی اعراب بوده و هست.»

بن سلمان ضمن استقبال از حضور بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در این نشست گفت: «امیدواریم که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، نقطه پایانی بر بحران این کشور باشد.».

او همچنین ابراز امیدواری کرد که زبان گفت‌‌وگو در سودان، مبنایی اساسی باشد. ولی‌عهد سعودی همچنین با اعلام استقبال پادشاهی عربی سعودی از امضای اعلامیه جده از سوی طرفین متخاصم، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات جده به آتش‌بس کارآمد بیانجامد.

بن سلمان در ادامه، اهمیت حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران در اوکراین را مورد تاکید قرار داد.

او افزود: «ما بار دیگر بر موضع پادشاهی عربی سعودی در حمایت از هر آنچه که به کاهش شدت بحران در اوکراین و عدم فروپاشی اوضاع انسانی بیانجامد، تاکید ورزیده و آمادگی ریاض برای ادامه تلاش‌های میانجی‌گرانه میان فدراسیون روسیه و اوکراین را اعلام می‌کنیم.»

شاهزاده محمد بن سلمان خاطرنشان کرد: «مرور گذشته، کافی است تا سال‌های دردناک درگیرها در سطح منطقه را به یاد بیاوریم... یادآوری درگیری‌هایی که مردم منطقه از آن رنج برده و توسعه آن را مختل کرد، برای ما کافی است.»

حضور زلنسکی در اجلاس

ولودیمیر زلنسکی نیز به عنوان مهمان افتخاری، در نشست سران کشورهای عربی شرکت کرد.

محمد بن سلمان، پیش از این سخنرانی، با سران کشورها و هیئت‌های شرکت کننده در اجلاس سران کشورهای عربی، از جمله بشار اسد، دیدار کرد و عکس دسته‌جمعی سران کشورهای عربی شرکت‌کننده در سی و دومین اجلاس سران عرب گرفته شد.

اسد تأکید کرده بود که برگزاری نشست سران کشورهای عربی در سعودی، اقدامات مشترک عربی برای تحقق آرمان‌های ملت‌های عرب را تقویت می‌کند.

تاکید مصر بر اولویت بحران سودان

از سویی سخنگوی ریاست جمهوری مصر نیز اعلام کرد: «بحران سودان در رأس اولویت‌های مصر در نشست عادی سران کشورهای عربی در شهر جده سعودی، قرار دارد.»

این سخنگو دراظهارات رسانه‌ای خود با اشاره به این که موضوع فلسطین نیز یکی از مهمترین محورهای سخنرانی عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر در جریان اجلاس سران خواهد بود، تاکید کرد که کشورش با همه کشورهای عربی در راستای یافتن راه‌حلی برای بحران‌های عربی همکاری می‌کند.

سخنگوی ریاست جمهوری مصر افزود که قاهره انتظار دارد بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، عامل پیشبرد مسیر حل و فصل بحران این کشور باشد و مصر از بازسازی سوریه حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید