سازمان ملل: 25 میلیون سودانی نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند

درگیری‌های یک ماه اخیر در سودان حدود هزار کشته، 840 هزار آواره درون کشور و 220 هزار آواره به کشورهای مجاور در پی داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد برآورد کرد حدود 25 میلیون سودانی نیازمند کمک‌های بشردوستانه به مقدار 3.03 میلیارد دلار بودجه فوری هستند.

طبق این برآورد، شمار آوارگان سودانی به کشورهای همسایه تا آخر سال جاری میلادی از یک میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

رامش راجاسینگهام، مدیر دفتر هماهنگی در امور بشردوستانه سازمان ملل تصریح کرد، «25 میلیون‌ سودانی، بیش از نصف جمعیت کشور سودان نیازمند حمایت و کمک‌های بشردوستانه هستند» و افزود که این تعداد، «بیشترین تعداد» افراد نیازمند در یک کشور بوده که تاکنون سازمان ملل با آن روبرو شده است.

سازمان ملل همچنین اعلام کرد، به 2.56 میلیارد دلار برای کمک‌رسانی به داخل سودان و 1.75 میلیارد دلار برای کمک به سودانی‌های خارج از کشور نیاز دارد.

درگیری‌های یک ماه اخیر در سودان حدود هزار کشته، 840 هزار آواره درون کشور و 220 هزار آواره به کشورهای مجاور در پی داشته است.

به گفته راجاسینگهام، بودجه مذکور امکان دسترسی نهادهای امدادگر به 18 میلیون سودانی که شدیدا نیاز به کمک دارند را فراهم می‌کند.

از سویی، خبرگزاری رسمی سودان برای اولین بار از آغاز منازعه کنونی، تصاویری از عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش این کشور منتشر کرد که از یک ساختمان ویران‌شده مربوط به فرماندهی ارتش در خارطوم بازدید می‌کند.

درگیری‌های جاری سودان از اواسط ماه گذشته میلادی میان البرهان و محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع آغاز شد.

به گفته منابع پزشکی سودان، حدود هزار نفر طی این درگیری‌ها کشته شدند که اغلب از اهالی پایتخت سودان و منطقه دارفور هستند.

راجاسینگهام همچنین نسبت به افزایش خشونت‌های جنسی ابراز نگرانی کرد ‌و هشدار داد که کودکان در بحران کنونی سودان اولین قربانی وضعیت هرج‌ومرج و بی‌قانونی هستند.

سودان از کشورهای بحران‌زده‌ای است که پیش از منازعه جاری هم یک نفر از هر سه شهروند این کشور نیازمند کمک‌های بشردوستانه بوده است.

غارت کمک‌های بشردوستانه

از سویی، مقام سازمان ملل به‌شدت از حمله به کارکنان سازمان‌های امدادرسانی و غارت کمک‌های بشردوستانه در سودان انتقاد کرد.

او ابراز امیدواری کرد که دو طرف منازعه به توافقات امضاشده میان خود در مذاکرات جده پیرامون جابجایی غیرنظامیان از مناطق درگیری و ایجاد کریدور برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان متعهد بمانند.

وی ادامه داد که بحران سودان در آستانه تبدیل‌شدن به یک بحران منطقه‌ای است.

سازمان ملل پیش از این با اشاره به احتمال گریختن 1.1 میلیون سودانی به کشورهای همسایه، از نیاز فوری به 470.4 میلیون دلار برای کمک به این آوارگان خبر داده بود.

رووف مازو، دستیار فرستاده سازمان ملل در امور کمک‌های بشردوستانه پیشتر گفته بود که «بحران سودان تاکنون به آواره شدن 220 هزار نفر به کشورهای چاد، سودان جنوبی، مصر، آفریقای مرکزی و اتیوپی شده است.»

تلاش‌های دیپلماتیک

دو طرف درگیری سودان همچنان در جده سعودی درباره آتش‌بس، امکان جابجایی غیرنظامیان و ارسال کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان در حال گفت‌وگو هستند.

مایکل دانفورد، مدیر منطقه‌ای برنامه جهانی غذا در شرق آفریقا نیز بر ضرورت پشتیبانی ‌و حمایت امنیتی از کارکنان فعال در امور انسان‌دوستانه جهت کمک به شهروندان سودانی نیازمند تاکید کرد.

همزمان، سامح شکری و فیصل بن فرحان، وزرای خارجه مصر و سعودی، و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب طی نشست مقدماتی کنفرانس سران عرب در سعودی بر حل سیاسی بحران سودان تاکید کردند.

سازمان پزشکان بدون مرز هم اعلام کرد که روز سه‌شنبه شماری افراد مسلح با ورود به یکی از انبارهای ذخیره مواد غذایی این سازمان در خارطوم، دو کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه را غارت کردند.

در همین رابطه، ویلیام روتو، رئیس جمهوری کنیا از دو ژنرال سودانی خواست به این درگیری‌های بی‌نتیجه پایان دهند.

تلاش‌های دیپلماتیک همزمانی توسط طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای حل بحران سودان در جریان است اما دو طرف منازعه تاکنون نرمشی از خود نشان نداده‌اند و چنین شرایطی نگرانی‌ها از گسترش بحران سودان به کشورهای مجاور را افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید