بشار اسد پس از 12 سال تعلیق عضویت سوریه در اجلاس سران اتحادیه عرب شرکت می‌کند

اجلاس سران عرب در شهر جده سعودی با هدف بررسی راه‌کارهای مقابله با چالش‌های مشترک و تقویت ثبات و امنیت منطقه‌ای و همچنین بحث درباره مسائلی نظیر تحقق رفاه، توسعه و شکوفایی برای کشورها و ملت‌های عرب برگزار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شامگاه پنج‌شنبه 28 اردیبهشت برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در پادشاهی عربی سعودی، وارد شهر جده شد.

رئیس جمهوری سوریه در فرودگاه جده از سوی مقامات سعودی و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب مورد استقبال قرار گرفت.

Advertisement

بشار اسد پس از 12 سال قطعی روابط دمشق با کشورهای عربی در پی تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب به‌دنبال آغاز بحران کشورش در سال 2011، پنج‌شنبه وارد شهر جده شد تا ریاست هیئت سوری شرکت‌کننده در اجلاس سران کشورهای عربی که فردا جمعه در پادشاهی سعودی برگزار خواهد شد را بر عهده گیرد.

پیش‌تر ریاست جمهوری سوریه اعلام کرده بود که اسد پنج‌شنبه برای شرکت در فعالیت‌های اجلاس سران اتحادیه عرب عازم جده خواهد شد.

شایان ذکر است که سی و دومین اجلاس سران اتحادیه عرب در سعودی در سایه شرایطی استثنایی که منطقه و جهان با آن مواجه است، منعقد می‌شود که طی آن اتحادیه عرب و رهبران کشورهای عربی راه‌کارهای مقابله با چالش‌های مشترک و تقویت ثبات و امنیت منطقه‌ای را بررسی می‌کنند.

شهر جده سعودی روزهای پنج‌شنبه و جمعه در حاشیه اجلاس سران شاهد برگزاری گفت‌وگوهای دوجانبه تعدادی از رؤسا و رهبران کشورهای عربی است.

پادشاهی عربی سعودی در راستای نقش و جایگاه پیشگام ریاض در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی این اجلاس را با هدف ارتباط‌گیری با رهبران کشورهای عربی و گفت‌وگوی مستمر و هماهنگی مواضع در قبال پرونده‌ها و مسائل دارای اهتمام مشترک میزبانی می‌کند.

اجلاس سران عرب در جده همچنین با محوریت بحث درباره مسائلی نظیر تحقق رفاه، توسعه و شکوفایی برای کشورها و ملت‌های عرب برگزار می‌شود که در چارچوب آن موضوعاتی مانند ایجاد سازوکارهای گسترش هماهنگی سیاسی بین کشورهای عربی عضو و تحت چتر اتحادیه عرب به‌منظور تقویت همکاری‌های اقتصادی و پیشبرد چرخه توسعه در زمینه‌‌های مختلف در جهت ارتقای مستقیم سطح کیفیت زندگی شهروندان کشورهای عربی بررسی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید