المقداد: در توافق با ریاض همه امکانات را برای بازگشایی سفارتخانه‌ها‌ به‌کار می‌گیریم

پیش‌تر یک مقامی سوری از احتمال شرکت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در اجلاس سران اتحادیه عرب که جمعه آینده در جده برگزار خواهد شد، خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیصل المقداد، وزیر امور خارجه سوریه تاکید کرد که دمشق در توافق با ریاض جهت به‌کارگیری همه امکانات برای بازگشایی سفارتخانه‌ها نزد یکدیگر تلاش خواهد کرد.

المقداد در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد که امكان ندارد سوریه را از هیچ کدام از نشست‌ها دور نگه داشت.

این اظهارات وزیر خارجه سوریه چهارشنبه 27 ارديبهشت در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای عربی در جده و در پاسخ به سوال «العربیه» بیان شد که از او در باره احتمال حضور بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در اجلاس آتی سران اتحادیه عرب در جده، پرسیده بود.

المقداد همچنین در دیدار با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی اعلام کرد که تصمیم رهبران دو کشور برای پیشبرد روابط اتخاذ شده است.

او افزود:«کشورش متقابلا تمامی امکانات و شرایط بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در ریاض و دمشق را با پادشاهی عربی سعودی فراهم خواهد کرد».

این تحولات چند روز پس از آن رخ داد که عبدالقادر عزوز، مشاور ریاست شورای وزیران سوریه، در سخنانی از احتمال شرکت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در اجلاس سران کشورهای عربی که قرار است روز جمعه آینده در جده برگزار شود، سخن گفته و بر اهمیت این نشست و نقش کشورهای عربی در حل بحران سوریه تاکید کرده بود.

عزوز همچنین تاکید کرد، سوریه همواره یکی از کشورهایی بود که بیشترین علاقه را برای شرکت در نشست‌های اتحادیه کشورهای عرب در سطح ریاست جمهوری ابراز داشته است.

مشاور ریاست شورای وزیران سوریه افزود: «سوریه بدون شک با همه تلاش‌های برادران عرب برای دستیابی به ثبات، صلح و رفاه برای مردم منطقه همراه است».

او همچنین با اشاره به اینکه سوریه، سعودی و مصر هسته اصلی در تعامل با مسائل و اختلافات و همچنین بحران‌های در حال ظهور در منطقه بودند، تأکید کرد: «این موضوع بر چشم‌انداز راه‌حل سیاسی، گفت‌و‌گو و آشتی ملی، تاثیر بسزایی خواهد داشت».

مشاور ریاست شورای وزیران سوریه همچنین درباره نقش سعودی در بازگرداندن سوریه به جمع کشورهای عربی گفت که دمشق به تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی

در بازیابی موقعیت سوریه و از سرگیری فعالیت‌ها و نقش این کشور در چارچوب اتحادیه عرب با رضایت کامل و دیده مثبت می‌نگرد.

او همچنین گفت سوریه از توافق ایران و سعودی از جمله رفع مشکلات و تلاش برای حل اختلافات از طریق گفت‌و‌گو، ارتباط و گشایش سازنده و مؤثر، سودمند پشتیبانی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید