آغاز نشست مقدماتی وزرای خارجه کشورهای عربی در جده برای برگزاری کنفرانس سران عرب

دبیرکل اتحادیه عرب: نشانه‌های مثبتی از سوی ایران و ترکیه پیرامون توقف مداخله در کشورهای عربی مشاهده کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از ورود هیئت‌های عربی به سعودی، وزرای خارجه کشورهای عربی، چهارشنبه 27 اردیبهشت، نشست‌های خود را در جده آغاز کردند.

احمد عطاف، وزیر خارجه الجزایر، در سخنرانی خود خواستار حل اختلافات عربی در داخل «نهاد عربی» شد و تاکید کرد که اجلاس آتی، در صدد دستیابی به وحدت کلمه برای رویارویی با چالش‌های منطقه است.

عطاف تاکید کرد که کشورهای عربی باید بر اقدامات مشترک عربی برای رویارویی با چالش‌های جهانی تمرکز کنند.

او همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به تحولات در حال وقوع در سطح جهان که عامل تغییر موازنه قوا است، گفت: «باید همراه با تحولات حرکت کنیم.»

عطاف از تلاش‌های سعودی برای برقراری آتش‌بس در سودان و حل بحران در این کشورحمایت کرد.

وزیر خارجه الجزایر همچنین با استقبال از بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب، خاطرنشان کرد که گفت‌وگوی داخلی به تنهایی ثبات را به لیبی باز خواهد گرداند.

او ضمن تاکید بر ادامه تلاش‌ها در جهت دستیابی به آشتی در فلسطین تا تحقق وحدت ملی، از آرمان‌های مردم یمن برای بازگرداندن امنیت و ثبات به این کشور حمایت کرد و نسبت به این که لبنان شاهد تفاهم میان مردم خود برای حل بحران داخلی باشد، ابراز امیدواری نمود.

استقبال سعودی از بازگشت سوریه

الجزایر در جریان این نشست، ریاست سی و دومین اجلاس سران کشورهای عربی را به سعودی واگذار کرد و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی از هیئت‌های عربی استقبال کرد.

بن فرحان طی سخنانی با تاکید بر اینکه «جهان، چالش‌های بزرگی را پشت سر می‌گذارد که ما را ملزم به اتحاد برای رویارویی با آنها می کند»، تاکید کرد: «همه باید سازوکارهای جدیدی را برای رویارویی با چالش های پیش روی کشورها ابداع کنند.»

وزیر خارجه سعودی افزود که کشورهای عربی به اقدام مشترک برای ارتقای ملت‌های عرب نیاز دارند.

وزیر خارجه سعودی همچنین از حضور سوریه در این نشست و بازگشت آن به اتحادیه عرب استقبال کرد.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز به نوبه خود با استقبال از بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب، تأکید کرد که حضور کشورهای عربی در نشست جده، کامل است.

به نظر ابوالغیط، دولت اسرائیل مسئولیت وخامت اوضاع در سرزمین‌های فلسطینی را بر عهده دارد و وضعیت در آنجا در حال نزدیک‌شدن به نقطه انفجار است.

ابوالغیط خاطرنشان کرد: «نشانه‌های مثبتی از سوی ایران و ترکیه پیرامون توقف مداخله در کشورهای عربی مشاهده کردیم.»

دبیر کل اتحادیه عرب در مورد بحران سوریه، یمن و لیبی نیز تاکید کرد که خروج از بن‌بست در این کشورها نیازمند رهیافت‌هایی است و اجلاس سران در جده فرصت لازم برای متوقف کردن پدیده منازعه مسلحانه در سودان فراهم می‌آورد.

قرار است سران کشورهای عربی جمعه آینده به منظور آغاز کار اجلاس سران و گفت‌وگو درباره مهم‌ترین مسائل عربی و بین‌المللی در ریاض حضور یابند.

از سوی دیگر پیش از نشست وزیران، چندین نشست دیگر برگزار شد که نشست کمیته چهارجانبه وزرای عرب دست‌اندرکار پیگیری تحولات پرونده ایران و همچنین نشست کمیته وزرای عرب مربوط به پیگیری مداخلات ترکیه در امور داخلی کشورهای عربی، مهمترین آنها بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید