سعودی رتبه دوم سرعت رشد صنعت گردشگری در جهان را کسب کرد

در راستای برنامه چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی این کشور در تلاش است تا به یکی از قطب‌های گردشگری جهان تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی گردشگری از نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل متحد (UNWTO)، چهارشنبه، 27 اردیبهشت داده‌هایی را منتشر کرده که نشان می‌دهد کشور پادشاهی عربی سعودی مقام دوم جهانی از نظر سرعت رشد برای تبدیل شدن به قطب گردشگری در جهان را دارد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، سعودی در سه ماهه اول سال 2023، با حدود 7.8 میلیون گردشگر که در چند ماه اول سال از آن بازدید کردند، در مجموع 64 درصد از سطح قبل از همه‌گیری کرونا فراتر رفته است.

سعودی همچنین در رتبه سیزدهم جهان به عنوان یکی از پربازدیدترین کشورها توسط گردشگران بین‌المللی در سال 2022 قرار گرفته و از رتبه 25 در سال 2019، 12 پله در فهرست سازمان تجارت جهانی بالاتر رفت.

بر اساس داده‌ها، تعداد گردشگران بین‌المللی که از این کشور برای تمام مقاصد سفر بازدید کردند، در سال 2022، 16.6 میلیون نفر بود.

در شاخص درآمد گردشگری بین‌المللی، پادشاهی عربی سعودی در سال 2022، در مقایسه با رتبه 27 در سال 2019 به رتبه یازدهم صعود کرد.

احمد الخطیب، وزیر گردشگری سعودی در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری رسمی سعودی «واس» منتشر شد، گفت: «این داده‌ها نتیجه تلاش‌های رهبری سعودی برای ارتقای جایگاه پادشاهی در نقشه جهانی گردشگری و بهبود سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی این کشور است.»

او افزود : «تسهیل مراحل صدور روادید سفر، برنامه‌ریزی کمپین‌های تبلیغاتی در سراسر جهان و تنوع مقاصد موجود در سعودی، همگی در تبدیل این کشور به مقصد جذاب توریستی برای گردشگران نقش داشته‌اند.»

به گزارش خبرگزاری «واس»، این تلاش‌ها همه بخشی از برنامه اصلاحات اقتصادی چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی است که توسط ولی‌عهد محمد بن سلمان، برای تنوع‌بخشیدن به اقتصاد این کشور و توسعه بخش‌ها و درآمدهای غیرنفتی آن ارائه شده است».

وزیر گردشگری سعودی همچنین تاکید کرد که وزارت‌خانه تحت مسئولیت او به همکاری با شرکای بخش دولتی و خصوصی با هدف تبدیل شدن پادشاهی عربی سعودی به یک قطب گردشگری در جهان ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید