اردوغان: روسیه با تمدید دو ماهه توافق صادرات غلات از دریای سیاه موافقت کرد

وزارت خارجه روسیه چهارشنبه موافقت مسکو با تمدید دو ماهه توافق صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه چهارشنبه 27 اردیبهشت گفت که روسیه با تمدید توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه به مدت دو ماه دیگر موافقت کرده است.

این موافقت روسیه یک روز پیش از آن اعلام شد که احتمال می‌رفت مسکو به دلیل آنچه که موانع بر سر راه صادرات غلات و کودهای کشاورزی خود عنوان کرده از توافق خارج شود.

در همین راستا وزارت خارجه روسیه چهارشنبه در بیانیه‌ای موافقت مسکو با تمدید دو ماهه توافق صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه را تایید کرد.

پیش‌تر یک منبع بلندپایه ترکیه گفت که مذاکرات درباره توافقنامه صادرات غلات اوکراین از طریق بنادر دریای سیاه ادامه دارد و احتمال زیادی برای تمدید آن وجود دارد.

خبرگزاری روسی «تاس» به نقل از یک منبع در آنکارا گزارش داد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روسی او تلفنی در حال بررسی موضوع تمدید توافق بر سر صدور غلات در آینده نزدیک هستند.

بنادر دریای سیاه اوکراین پس از تهاجم روسیه در سال گذشته محاصره و مسدود شدند، اما دسترسی به سه مورد از آنها در ماه ژوئیه بر اساس توافق مسکو و کیف با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه اعطا شد.

مسکو تهدید کرده است که مشارکت خود در این توافقنامه 18 ماه مه پایان خواهد داد، مگر اینکه فهرستی از درخواست‌ها برای رفع موانع صادرات غلات و کودهای شیمیایی روسیه برآورده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید