ارتش سودان: مسئولیتی در قبال حمله به سفارت‌های خارجی نداریم

درگیری‌ها میان نظامیان در سودان با وقوع انفجارهای شدید و تبادل آتش سنگین میان دو طرف در خارطوم همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال حمله به چندین نمایندگی دیپلماتیک خارجی در خارطوم، ارتش سودان تاکید کرد که شرایط جنگی مانع فراهم شدن حمایت‌های امنیتی برای مقرهای دیپلماتیک شده و ارتش مسئولیتی در قبال حوادث غارت سفارتخانه‌‌های خارجی در این کشور بر عهده نمی‌گیرد.

ارتش سودان سه‌شنبه 26 اردیبهشت در بیانیه‌ای با استناد به برخی گزارش‌ها و اظهارات شاهدان عینی، نیروهای پشتیبانی سریع به نقش داشتن در حمله به سفارتخانه‌ها در پایتخت سودان متهم کرد.

درگیری بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان ، سه‌شنبه نیز با شنیده شدن صدای انفجارهای مهیب و تبادل آتش سلاح‌های سنگین دو طرف در چندین منطقه جداگانه از پایتخت ادامه داشت.

با آغاز مجدد درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم، سه‌شنبه نیز صدای انفجارهای مهیب و تیراندازی در مناطق مختلف پایتخت سودان شنیده شد.
خبرنگار «العربیه» گزارش داد که درگیری‌های شدیدی در مناطق «دارالریاض»، «ارکویت» و «المعموره» در شرق خارطوم و «جبره» در جنوب پایتخت سودان رخ داده است.

به‌دنبال تلاش ارتش برای بیرون راندن نیروهای پشتیبانی سریع از پایتخت سودان، شاهدان عینی در خارطوم از تشدید حملات هوایی و گلوله‌باران مناطق مختلف پایتخت در روز سه‌شنبه خبر دادند.

به گزارش «رویترز»، شاهدان عینی همچنین گفتند که در طول شب صدای گلوله‌باران شدید را در بخش‌هایی از شهرهای همجوار نظیر «بحری» و «ام‌درمان» شنیده‌اند.

به‌رغم مذاکرات آتش‌بس که هفته گذشته در شهر جده سعودی آغاز شد و به توافق اولیه‌ای برای آتش‌بس با هدف ارسال کمک‌های بشردوستانه و حفاظت از غیرنظامیان انجام شد، اما خارطوم از روز گذشته شاهد درگیری‌ها و بمباران هوایی در منطقه «نیل شرقی» و شهر ام‌درمان بود.

دو طرف درگیری همچنین با هدف اجرای مفاد توافق شده و برقراری آتش‌بس کوتاه‌مدت به عنوان مرحله اولیه، این گفت‌وگوها را روز یکشنبه از سر گرفتند.

مقامات سعودی و آمریکایی قبلاً اعلام کرده بودند که برای برقراری یک آتش‌بس طولانی مدت، دورهای دیگری از مذاکرات برگزار خواهد شد.

مذاکرات بعدی ممکن است نیروهای غیرنظامی را در کنار نیروهای نظامی گرد‌هم آورد تا به راه‌حلی برای برگرداندن کشور به مسیر دموکراتیک بیابند.

درگیری در سودان از 15 آوریل بین دو نیروی ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان آغاز شد و تاکنون صدها کشته و بیش از پنج هزار زخمی برجای گذاشت.

به گفته سازمان ملل متحد تداوم این درگیری‌ها همچنین حدود 200 هزار نفر را به فرار و پناه بردن به کشورهای همسایه مجبور کرد.

این جنگ علاوه بر خسارت‌های جانی و مادی فراوان تاکنون به آوارگی بیش از 700 هزار نفر در داخل و تشدید بحران انسانی و بی‌ثباتی در منطقه منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید