ارتش سودان از حمله به مراکز تمرکز «پشتیبانی سریع» در خارطوم خبر داد

به گفته سازمان ملل متحد، انبوه آوارگان ناشی از بحران سودان می‌رود تا به ایجاد یک بحران انسانی که تهدیدی برای بی‌ثبات‌کردن منطقه است، بیانجامد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در تداوم نبردهای طرفین متخاصم در سودان از 15 آوریل گذشته، ارتش این کشور سه‌شنبه 27 اردیبهشت از درگیری با نیروهای «پشتیبانی سریع» در شمال منطقه بحری و مرکز خارطوم، خبر داد.

در بیانیه ارتش آمده است که نیروهای مسلح، حملات متمرکزی را علیه شماری از مواضع تمرکز «پشتیبانی سریع» انجام دادند که زیان‌های سنگین پرسنلی، تسلیحات و خودروها را به دنبال داشت.

کمین‌های موفق

در بیانیه ارتش تاکید شد که نیروهای مسلح، با اجرای کمین‌های موفق علیه تحرکات «پشتیبانی سریع» در شمال منطقه بحری، 4 خودروی مسلح را منهدم و 6 خودرو را ضبط کرده و تعدادی از تک‌تیراندازان را از پای درآوردند.

بر أساس همین بیانیه، نیروهای ارتش سودان، 60 نفر از قوای «پشتیبانی سریع» در حال فرار از درگیری‌های شمال منطقه بحری از طریق رودخانه نیل را در شمال شهر ام‌درمان، دستگیر کردند.

ارتکاب موارد نقض

در بخشی از بیانیه ارتش آمده است: «نیروهای پشتیبانی سریع همچنان به ارتکاب انواع موارد نقض از جمله گلوله‌باران کورمناطق مسکونی در مرکز خارطوم و منطقه بحری، چپاول اموال عمومی و خصوصی و خرابکاری در مراکز خدماتی ادامه داده و اقدام به غارت پول و خودروهای دولتی از دفتر برق منطقه ابوحلیمه در شمال بحری کردند.»

در پایان بیانیه تاکید شد که تمامی تحرکات نیروهای پشتیبانی سریع در داخل و خارج خارطوم، رصد می‌شود و نیروهای ارتش، آماده برخورد قاطع با هرگونه تحول عملیاتی هستند.

از سوی دیگر، نیروهای پشتیبانی سریع، ارتش را به حمله به مواضع خود در شمال منطقه بحری متهم کردند.

در بیانیه‌ «پشتیبانی سریع» آمده است که نیروهای ارتش، سحرگاه سه‌شنبه سعی کردند «پایگاه‌های نیروهای ما در منطقه بحری شمالی را هدف حمله غافلگیرانه قرار دهند که با واکنش نیروهای ما و بیرون‌راندن آنها به نقطه آغاز حمله، مواجه شدند.»

در ادامه بیانیه «پشتیبانی سریع» تاکید شد که این نیروها، اردوگاه السواقه و تعدادی از اردوگاه‌های منطقه بحری شمالی را به تصرف خود درآورد و بیش از 700 سرباز را دستگیر و ده‌ها نفر را نیز کشتند.

مذاکرات جده

خارطوم به‌رغم آغاز مذاکرات آتش‌بس هفته گذشته در شهر جده سعودی، دوشنبه صحنه درگیری و بمباران هوایی در منطقه «نیل شرقی» در شرق پایتخت و شهر ام‌درمان بود.

این مذاکرات به توافق اولیه آتش‌بس به هدف ارسال کمک‌های بشردوستانه و حفاظت از غیرنظامیان انجامید.

دو طرف متخاصم روز یکشنبه نیز به منظور اجرای مفاد توافق‌شده و برقراری آتش‌بس کوتاه به عنوان مرحله اولیه، این گفت‌وگوها را از سر گرفتند.

مقامات سعودی و آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند که دورهای دیگری از گفت‌وگو برای برقراری آتش‌بس دیرپا، برگزار خواهد شد. همچنین مذاکرات متعاقبی هم با مشارکت احتمالی طرف‌های غیرنظامی در کنار نیروهای نظامی در پیش است تا به راه حلی که کشور را به مسیر دموکراتیک بازگرداند، دست یافته شود.

بیش از 600 کشته

درگیری‌های آغاز شده از 15 آوریل میان دو قدرت نظامی بزرگ در سودان، تا این لحظه بیش از 600 کشته و 5 هزار زخمی برجای گذاشته است.

این منازعه همچنین حدود 200 هزارنفر را مجبور به فرار به کشورهای همسایه کرد و به آوارگی بیش از 700 هزار نفر در داخل کشور انجامیده است.

به گفته سازمان ملل متحد، انبوه آوارگان ناشی از بحران سودان می‌رود تا به ایجاد یک بحران انسانی که تهدیدی برای بی‌ثبات‌کردن منطقه است، بیانجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید