محکوم‌شدن رهبر جنبش اسلام‌گرای «النهضه» تونس به یک سال زندان

تنی چند از رهبران برجسته جنبش النهضه از جمله نورالدین البحیری و علی العریض، دو معاون رئیس‌ جنبش به اتهامات گوناگون از جمله «توطئه علیه امنیت کشور» و «دست داشتن در شبکه‌های اعزام نیرو به کانون‌های تنش» زندانی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در تونس، دوشنبه 25 اردیبهشت، راشد الغنوشی، رهبر جنبش اسلام‌گرای النهضه را به اتهام «تمجید از تروریسم»، «سخنان تحریک‌آمیز علیه نیروهای امنیتی» و «توهین به نهادهای کشور»، به یک سال زندان محکوم کرد.

بخش جنایی ویژه رسیدگی به پرونده‌های تروریسم در دادگاه بدوی تونس، در پرونده‌ای علیه الغنوشی که توسط نهاد امنیتی پس از توصیف رهبر النهضه از نیروهای امنیتی، به عنوان «ظالمان» مطرح شد، او را به یک سال زندان و پرداخت 1000 دینار جریمه محکوم کرد.

این پرونده به فوریه گذشته بازمی گردد که الغنوشی در مجلس ترحیم فرحات لعبار، از اعضای مجلس شورای جنبش النهضه، از واژه «ظالم» برای توصیف نیروهای امنیتی استفاده کرده بود.

الغنوشی در آن تاریخ در اظهاراتی که او را در معرض موج گسترده انتقادات قرار داد و بدبینی زیادی را در میان مردم تونس در خصوص ایده‌های حقیقی جنبش النهضه و رهبران آن برانگیخت، گفت که «او(فرحات لعبار) از هیچ حاکم یا ظالمی نمی‌ترسید.»

الغنوشی در این پرونده به شکل غیابی و به‌رغم امتناع از حضور در جلسات محاکمه و مخالفت با ترک محل بازداشتش در زندان مرناقیه برای حضور در دادگاه، به زندان محکوم شد.

مسئولان ذی‌ربط، از نزدیک به 3 هفته پیش، راشد الغنوشی را به دلیل اظهاراتش در تهدید به ایجاد آشوب در تونس در صورت حذف جنبش النهضه از قدرت، به اتهام توطئه علیه امنیت داخلی کشور دستگیر کردند.

یک هفته پیش نیز حکم زندان دیگری علیه او به اتهام پولشویی و ضربه به امنیت کشور در ارتباط با پرونده شرکت کارشناسی تولید رسانه‌ای دیجیتال «آنستالینگو» صادر شد.

علاوه بر الغنوشی، تنی چند از رهبران برجسته جنبش النهضه از جمله نورالدین البحیری و علی العریض، دو معاون رئیس‌ جنبش به اتهامات گوناگون از جمله «توطئه علیه امنیت کشور» و «دست داشتن در شبکه‌های اعزام نیرو به کانون‌های تنش» زندانی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید