دادستان‌ فرانسه حکم بین‌المللی بازداشت رئیس بانک مرکزی لبنان را صادر کرد

قرار است سلامه، برادرش و دستیار او در 18 ماه مه جاری از سوی شربل ابوسمره، اولین قاضی تحقیق در بیروت و در ارتباط با اتهاماتی که از سوی دادستان عمومی علیه آنها مطرح شده است احضار شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال خودداری ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان از حضور در دادگاهی در فرانسه برای بازجویی از او به اتهام پولشویی و اختلاس اموال عمومی که با برادرش رجاء و دستیارش ماریان الحویک مرتکب شدند، اود بوروسی، دادستانی فرانسه سه‌شنبه 26 اردیبهشت، حکم بازداشت بین‌المللی علیه ریاض سلامه صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع مطلع از پرونده ریاض سلامه، دادستان‌های بین‌المللی اقدام به صدور حکم بازداشت برای رئیس بانک مرکزی لبنان کرده‌اند.
این حکم بین‌المللی بازداشت پس از آن صادر شد که سلامه امروز، سه‌شنبه، با این استدلال که هیچ ابلاغیه‌ای از دادستانی لبنان دریافت نکرده است، از حضور در مراجع قضایی خودداری کرد.

پیش‌دستی قبل از بازجویی

تیم حقوقی دفاع از ریاض سلامه برای پیش‌دستی و قبل از حضور وی در دادگاه فرانسه تلاش کرد با ارائه دفاعیات رسمی در برابر دادستانی عمومی در لبنان خواستار تعلیق همکاری دادستانی لبنان با تحقیقات اروپایی واکتفا به تحقیقات محلی در پرونده‌های پولشویی و اختلاس منتسب به او شد.

این در حالی است که یک منبع آگاه قضایی به «العربیه» تاکید کرد که قوه قضاییه لبنان چهار بار در ابلاغ تاریخ جلسه بازجویی از ریاض سلامه در فرانسه بر اساس قوانین کوتاهی کرده است.

برخی ناظران بر این باورند که ریاض سلامه «عمداً» این اخطار را دریافت نکرده است، تا بهانه قانونی برای فرار از حضور در برابر قاضی فرانسوی داشته باشد.

شایان ذکر است که بازرسان اروپایی از فرانسه، لوکزامبورگ، آلمان و بلژیک در سال جاری (2023) سه بار به لبنان آمدند و در آنجا به سخنان ریاض سلامه و دیگر شاهدان پرونده او از جمله برادرش رجاء سلامه و دستیارش ماریان الحویک کارمندان سابق بانک مرکزی لبنان گوش دادند.

تحقیقات اروپایی بر رابطه بین بانک مرکزی لبنان و شرکت «فور اسوسیشن» متمرکز بود که در جزایر ویرجین ثبت شده و دفتری در بیروت دارد و ذینفع اقتصادی برادر ریاض سلامه است.

سلامه، برادرش و دستیارش قرار است در 18 ماه مه جاری در برابر شربل ابوسمره، اولین قاضی تحقیق در بیروت، در ارتباط با اتهامات دادستان عمومی مطرح شده علیه آنها احضار شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید