خروج دسته‌جمعی نیروهای پشتیبانی سریع از خارطوم

ارتش سودان شماری از اعضای نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم را بازداشت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که درگیری‌ها بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع از سر گرفته شده است، سه‌شنبه 26 اردیبهشت، ویدئویی در شبکه‌‌های اجتماعی منتشر شد که در آن خروج دسته‌جمعی نیروهای پشتیبانی سریع از خارطوم، پایتخت سودان را نشان می‌دهد.

کلیپ دیگری نشان داد که نیروهای ارتش سودان شماری از اعضای نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم را بازداشت کردند.

با آغاز مجدد درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم، سه‌شنبه صدای انفجارهای مهیب و تیراندازی در مناطق مختلف پایتخت سودان شنیده شد.

خبرنگار «العربیه» گزارش داد که درگیری‌های شدیدی در مناطق «دارالریاض»، «ارکویت» و «المعموره» در شرق خارطوم و «جبره» در جنوب پایتخت سودان رخ داده است.

به‌دنبال تلاش ارتش برای بیرون راندن نیروهای پشتیبانی سریع از پایتخت سودان، شاهدان عینی در خارطوم از تشدید حملات هوایی و گلوله‌باران مناطق مختلف پایتخت در روز سه‌شنبه خبر دادند.

به گزارش «رویترز»، شاهدان عینی همچنین گفتند که در طول شب صدای گلوله‌باران شدید را در بخش‌هایی از شهرهای همجوار نظیر «بحری» و «ام‌درمان» شنیده‌اند.

بمباران شبانه

علی رغم مذاکرات آتش‌بس که هفته گذشته در شهر جده سعودی آغاز شد و به توافق اولیه‌ای برای آتش‌بس با هدف ارسال کمک‌های بشردوستانه و حفاظت از غیرنظامیان انجام شد، اما خارطوم از روز گذشته شاهد درگیری‌ها و بمباران هوایی در منطقه «نیل شرقی» و شهر ام‌درمان بود.

دو طرف درگیری همچنین با هدف اجرای مفاد توافق شده و برقراری آتش‌بس کوتاه‌مدت به عنوان مرحله اولیه، این گفت‌وگوها را روز یکشنبه از سر گرفتند.

مقامات سعودی و آمریکایی قبلاً اعلام کرده بودند که برای برقراری یک آتش‌بس طولانی مدت، دورهای دیگری برای مذاکرات برگزار خواهد شد. مذاکرات بعدی ممکن است نیروهای غیرنظامی را در کنار نیروهای نظامی گرد‌هم آورد تا به راه‌حلی برای برگرداندن کشور به مسیر دموکراتیک بیابند.

درگیری در سودان از 15 آوریل بین دو نیروی ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان آغاز شد و تاکنون صدها کشته و بیش از پنج هزار زخمی برجای گذاشت.

به گفته سازمان ملل متحد تداوم این درگیری‌ها همچنین حدود 200 هزار نفر را به فرار و پناه بردن به کشورهای همسایه مجبور کرد.

این جنگ همچنین تاکنون به آوارگی بیش از 700 هزار نفر در داخل و تشدید بحران انسانی و بی‌ثباتی در منطقه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم