انتخابات ترکیه؛ ائتلاف حاکم نیمی از کرسی‌های پارلمان را به دست آورد

مجلس ترکیه 600 کرسی دارد و ائتلاف حزب حاکم «عدالت و توسعه» در انتخابات پیشین، در سال 2018 توانسته بود 344 کرسی (حدود 57 درصد) را از آن خود سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ناکامی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری و رهبر حزب حاکم «عدالت و توسعه» در کسب حدنصاب 50 درصد + 1 آراء برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی یکشنبه گذشته در رقابت با کمال قلیچ‌داراوغلو، نامزد ائتلاف «ششگانه» اپوزیسیون، ترکیه را عملا روانه دور دوم انتخابات در 28 مه جاری ساخت.

نتایج انتخابات پارلمانی همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که ائتلاف «مردم» به رهبری حزب حاکم شامل دو حزب «عدالت و توسعه» و «جنبش ملی»، بر خلاف اکثر نظرسنجی‌ها در مورد احتمال زیاد دستیابی اپوزیسیون به اکثریت پارلمانی، موفق شد این اکثریت را به‌دست آورد.

نحوه توزیع کرسی‌ها

نحوه توزیع کرسی‌های پارلمان میان أحزاب ترکیه به این شکل است که آراء داده‌شده به حزب «عدالت و وتوسعه» از 42.56درصد به 35.4 درصد کاهش یافت و 266 کرسی را از آن خود ساخت.

این درحالی است که آراء داده‌ شده به حزب «جمهوری‌خواه خلق» از 22.56درصد به 25.4 درصد افزایش یافت و 168 کرسی پارلمان را تصاحب کرد.

از سویی حزب «جنبش ملی»، هم‌پیمان اردوغان به 10.2درصد آراء دست یافت و حزب «دموکراتیک خلق‌ها»، با کسب 8.78 درصد آراء توانست 62 کرسی پارلمانی را به دست آورد.

ائتلاف «کار و آزادی» با 10.52 در صد آراء، 66کرسی و «حزب خوب»(ملی گرا ، سکولار و محافظه کار) با کسب 9.84 درصد آراء، 44 کرسی را تصاحب کردند.

حزب «سعادت» با کسب 1.34 درصد آراء به 10 کرسی و دو حزب «دموکراسی و پیشرفت» و «آینده» به 26 کرسی پارلمانی دست یافتند.

حزب «هدا- پار» که در لیست حزب حاکم عدالت و توسعه درانتخابات شرکت کرد، با کسب 0.31 درصد آراء به 3 کرسی دست یافت.

حزب «رفاه نو» در چارچوب «ائتلاف ملت» توانست با به دست آوردن 2.85 در صد آراء، به 5 کرسی دست یابد.

فراخوان اردوغان به تلاش برای پیروزی در دور دوم

اردوغان روز گذشته به‌رغم عدم کسب حد نصاب 50 درصد + 1 برای پیروزی در انتخابات یکشنبه، از هواداران خود خواست برای پیروزی در دور دوم انتخابات تلاش کنند.

از سویی قلیچداراوغلو رقیب اردوغان و نامزد اپوزیسیون، با تاکید بر این که تصمیم مردم برای برگزاری دور دوم را می پذیرد، افزود که رئیس جمهوری کنونی به نتایج مورد نظر خود در انتخابات دست نیافت.

گفتنی است که مجلس ترکیه 600 کرسی دارد و ائتلاف حزب حاکم «عدالت و توسعه» در انتخابات پیشین، در سال 2018 توانسته بود 344 کرسی (حدود 57 درصد) را از آن خود سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید