اروپا از ترکیه خواست به کاستی‌های روند برگزاری انتخابات در این کشور رسیدگی کند

اردوغان و رقیب اصلی او کمال کلیچ‌دار اوغلو هیچ کدام در دور اول موفق به اخذ حداقل آرا برای پیروزی در انتخابات نشدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال اعلان ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا مبنی بر عدم شفافیت عملکرد کمیسیون عالی انتخابات ترکیه درباره انتخابات روز یک‌شنبه در این کشور، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آنکارا خواست تا به‌ گزارش‌ها درباره کاستی‌های روند برگزاری انتخابات در این کشور رسیدگی کند.

بورل، سه‌شنبه 26 اردیبهشت، در بیانیه‌ای گفت، اتحادیه اروپا با بررسی گزارش‌های اولیه کمیته بین‌المللی نظارت بر انتخابات، وابسته به سازمان امنیت و همکاری اروپا و شورای اروپا، از مقامات ترکیه می‌خواهد تا به کاستی‌هایی که در این گزارش ذکر شده است رسیدگی کند.

او‌ تاکید کرد، اتحادیه اروپا بر اهمیت بالای اجرای انتخابات شفاف، فراگیر و در سایه رقابتی برابر تاکید می‌کند.

ابراز نگرانی

هیئتی از سازمان امنیت و همکاری اروپا درباره امتیازهای دولتی کارزار انتخاباتی رجب طیب اردوغان، در جریان تبلیغات انتخاباتی، ابراز نگرانی کرد.

به گفته این گروه، اردوغان و حزب حاکم بر این کشور از امتیازهای غیرقابل توجیهی در جریان کارزار انتخاباتی، نسبت به سایر احزاب مخالف، برخوردار بودند.

این گزارش توسط هیئت نظارت مشترک دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا و مجمع پارلمانی شورای اروپا منتشر شده است.

بر اساس این گزارش، روند رسیدگی تمام سطوح مدیریتی به شکایت‌های انتخاباتی از شفافیت لازم برخوردار نبوده است.

این هیئت که 401 ناظر از 40 کشور دنیا در سراسر ترکیه مستقر کرده بود، خاطرنشان کرد، حزب چپ‌گرای سبز که به کردهای این کشور نزدیک است، مورد ارعاب گسترده قرار گرفته است. این هیئت در گزارش خود، ‌ بدون ‌این‌که اشاره‌ای به عاملان و آمران این موارد کند، تاکید کرد که برخی از سیاستمداران مخالف حزب حاکم مشمول برخی محدودیت‌ها بوده‌اند.

این هیئت همچنین از مقامات ترکیه خواست تا اقدامات شفافی برای اطمینان از مشارکت مردم شهرهای زلزله‌زده ماه فوریه ترکیه در انتخابات این کشور انجام دهند.
ترکیه در 28 مه دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار خواهد کرد.

اردوغان و رقیب اصلی او کمال کلیچ‌دار اوغلو هیچ کدام در دور اول موفق به اخذ حداقل آرا برای پیروزی در انتخابات نشدند.

هیئت سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرده است، نظارت بر دور دوم انتخابات ترکیه از اهمیت بالایی برای این سازمان برخوردار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید